sobota 23. září 2017

Gottland | Mariusz Szczygieł


Dávno, dávno mi kamarádka tuto kniha doporučila - ví, že miluji povídkové sbírky zasazené do dob normalizace. Bohužel jsem na její doporučení zapomněla. Co mi to ale připomnělo byl náš pobyt v Olomouci v úžasném airbnb slečny, jejíž sbírka knih skrývala i Gottland. To už bylo mnoho znamení na pováženou, proto jsem se rozhodla se do ní konečně pustit a neprohloupila jsem.

Sbírka povídek Gottland vyšla z literární dílny polského autora Mariusze Szczygieła, který není jen spisovatelem, ale také novinářem, což se odráží v jeho díle Gottland. Proč by ale Polák měl psát o osudech českých ikon? Jak on sám na sebe prozrazuje, českou kulturu miluje a snaží se ji propagovat ve svém rodném Polsku.

Samotný název napovídá téma celé povídkové knihy. Představuje Česko jako zemi, kde pro nejateičtější národ Evropy je opravdovým bohem náš Karel Gott - tudíž vzniká Gottland. To je samo o sobě pro katolické Polsko nesmírným překvapením. Snaží se popsat období druhé světové války, ale i socialismu, normalizace a období po roce 1989 zcela jiným způsobem než ho známe doposud a to příběhy českých známých osobností, mezi které mimojiné patří Lída Baarová, Marta Kubišová, Tomáš Baťa nebo osud autora Stalinovy sochy na Letné otakara Švece.

Autor ale po celou dobu vyprávění zaujal objektivní postavení - nesoudil nebo nevyvozoval unáhlené závěry. K takovému názoru jsem došla hlavně díky příběhy Marty Kubišové, Heleny Vondráčkové a Václava neckáře jako legendárních Golden Kids.

Nakonec bych s vámi chtěla sdílet jednu citaci, která se objevila právě v osudovém příběhu Marty Kubišové, a která dokonalým způsobem shrnuje celou dobu normalizace Československa.

     „Novinářka Eda Kriseové se ocitla na černé listině spisovatelů, ale dík protekci se stala knihovnicí. Pracovala sama, aby nikdo nebyl nucen s ní mluvit. A tak si odpoledne chodila popovídat s pacienty  na psychiatrické klinice.
      'Dvě sestry obsluhovaly sedmdesát pacientů a nemohly to zvládnout. Nikdo s těmi lidmi nemluvil, a tak mě napadlo, že jsou ještě zoufalejší než já a že jim pomůžu. Jenže oni pomohli mě. Otevřeli přede mnou svět příběhů. Napsala jsem pak díky nim dvě svazky povídek. Uvědomila jsem si, že psychiatrická klinika je v Československu jediné normální msíto, protože tam všichni můžou beztrestně říkat, co si doopravdy myslí.'"

Jednou z těchto povídkových sbírek, o které Eda Kriseová mluví, se nazývá Křížová cesta kočárového kočího.

Kniha Gottland byla vydána v nakladatelství Dokořán v roce 2007.

Žádné komentáře:

Okomentovat