čtvrtek 24. srpna 2017

Magický průvodce městem pod pahorkem | Pasi Ilmari Jääskeläinen

Když se na trhu objevila další kniha od autora finského podivna Jääskeläinen, byla jsem si storpocentně jistá, že ji potřebuji mít a že bude (samozřejmě) stejně skvělá jako Laura Sněžná. Jenže...Styl psaní finského autora Jääskeläinen jsem si na první větu z Laury Sněžné opravdu zamilovala. V jeho knihách se často mísí magický realismus a detektivní příběh, nechybí ale ani prvky hororu či fantasy. Tento nesourodý mix ale vytvoří něco, čemu se začalo říkat finské podivno, v jehož čele stojí právě Jääskeläinen. 

Magický průvodce městem pod pahorkem pojednává o osudu šéfa malého nakladatelství Olliho Suominena, jehož sny zaplavuje dívka v hruškových šatech. Sám poté zjistí, kdo tato dívka je a překvapí ho, jak dlouho ji vlastně zná - je to totiž jeho první láska. Ještě více šokující je, že je to známá spisovatelka, která připravuje svoji další knihu - Magický průvodce městem - a sama se rozhodne, že svou knihu chce vydat právě v Olliho nakladatelství. Slovo dalo slovo a tak se i stalo. To by nebylo finské podivno bez detektivní zápletky - Olliho žena a jeho syn z ničeho nic zmizí a Ollimu začnou chodit výhružné zprávy spolu s úkoly, které má splnit, aby tak zachránil svoji rodinu. Od koho tyto zprávy jsou? 

Anotace knihy nás nabádá k tomu, že ani po otočení poslední stránky na knihu nepřestaneme myslet. Ano, je tomu tak, ale trochu jinak než jsem očekávala. Přemýšlela jsem spíše nad tím, proč jsem byla z knihy celkově zklamaná. Vedly mě k tomu dva důvody - první byl ten, že příběh knihy se dal do pohybu až v její polovině, což bylo oproti Lauře Sněžné velké zklamání, a druhý více či méně subjektivní důvod, že to na mě bylo až moc podivné. Někdy dokonce tak, že jsem se ve spletenci pocitů a dějů ztrácela. Škoda zklamání, měla jsem až moc velké naděje. Co ale cením, je dvojí ukončení knihy, skvělý prvek!

2 komentáře:

  1. Zrovna se Magickým průvodcem prokousávám. Finské podivno mám ráda, Laura Sněžná mi taky učarovala a z Lesních lišek jsem byla naprosto nadšená, právě proto jsem se na tuhle knihu těšila. Navíc mám s finským podivnem spojené tohle období přelomu léta a podzimu, nejlíp s dobrým kafem, ale přesto se do toho nemůžu nějak pořádně začíst a slyšela jsem i od více lidí, že stejně jako ty, byli z Magického průvodce zklamaní. Možná byla chyba, že jsem od toho měla asi až přehnaná očekávání, ale ještě uvidím, co tomu budu říkat, až to dočtu :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přesně jak říkáš, z Lesních lišek i Laury Sněžné jsem byla nadšená, proto jsem sáhla opět po finském podivnu, ale nějak to nebylo ono. Určitě dej vědet finální dojmy a pocity! :)

      Vymazat