úterý 25. července 2017

Hana | Alena Mornštajnová

Řekla bych, že je tato kniha jakýmsi trendem v knižním světě - po přečtení již konečně mohu dodat, že zcela oprávněně. Dlouhou dobu jsem tak geniální knihu nečetla.


Jak jsem se již zmínila v přechozích článcích, chtěla bych se více ponořit do světa moderní, české literatury a díky knize Hana jsem objevila další skvělou českou autorku Alenu Mornštajnovou. Hana je její v pořadí třetí román - prvními byly knihy Slepá mapa a Hotýlek, na které se v nejbližší době chystám, jelikož jsem si styl psaní autorky velice oblíbila.


Román Hana vypráví příběh židovské rodiny z Valašského Meziříčí (odkud pochází samotná autorka) z období před, během, ale i deset let po skončení druhé světové války. Mezi hlavní postavy příběhu řadíme nejen Hanu, ale i její sestru Rosu, rodiče i prarodiče, jejichž osudy se přirozeně proplétají, ale bohužel i velice bolestně rozdělují. Kniha je rozdělena na tři části, které se postupně retrospektivně vrací. Návraty zpět do minulosti a odkrývání toho, co nám nebylo na začátku jasné nebo jsme nechápali chování některých postav, nám tak dopňuje celou osnovu příběhu. Tento retrospektivní prvek v knize jsem si zamilovala a od každé další kapitoly jsme čekala další odkrytí některého z detailů příběhu, který hrál důležitou roli v celém osudu rodiny.


Kniha vás pohltí do svého příběhu tak, že se od knihy neodtrhnete do té doby, než neotočíte poslední stránku. Poslední větou pro mě ale kniha rozhodně nekončila. Hrůzy koncentračních táborů a osudů židů v nich uvězněných vám nedají spát. Nejlépe uděláte, když si knihu sami přečtete - chce se mi říci - povinně

4 komentáře:

 1. Dík moc za tip :) Obsah mne zaujal :)
  www.gingernika.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Alena Mornštajnová má jméno, u kterého vždycky váhám, jak se správně píše (a udělat překlep třeba i v nadpise článku je snadnější, než by se zdálo ;) Nicméně svými knížkami přesvědčuje, že stojí za to si ji jako autorku zapamatovat a vyhlížet každou novou věc z její tvorby. Mně se dostala do ruky jako první Slepá mapa a to byla síla - tu si určitě přečti!
  Marie (www.laniusminor.cz)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za upozornění na překlep, jména jsou pro mě někdy opravovým oříškem! Slepou mapu mám jako další v pořadí, tak jsem ráda, že na ni čtu hezké ohlasy. Doufám, že z její literární dílny brzy vyjde další skvost :)

   Vymazat