středa 6. března 2019

Where to go... | Kraków

V Krakově najdete spousty kouzelných míst, které vám zpříjemní váš výlet. Ať to jsou kavárny, malé obchůdky nebo parky a zahrady. Sepsala jsem pro vás pár mých osobních favoritů, které jsem během svého pětiměsíčního pobytu v Krakově objevila. Nečekejte ale klasické historické památky!Cafés


Żarówka
Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších kaváren v Krakově, kde jsem strávila několik desítek hodin - ať to bylo čekání na další přednášku, nebo setkání s přáteli. Výhodou je, že se nachází doslova pár kroků od Rynek Główny a mají otevřeno až do deseti hodin večer (takže ideální pro ty, kteří mají rádi večerní dýchánky nad kávou nebo čajem). Na toto místo mám krásné vzpomínky.

Karma
Klasická hipster kavárna, kde si můžete dát prvotřídní kávu, fermentovanou limonádu a něco malého k snědku. Bohužel jsem se v této kavárně jen učila, učila a učila.

Massolit Books & Café
Must-visit pro všechny knihomoly, kteří do Krakova přijedou (jen tak mimochodem, Krakov je  podle UNESCO městem literatury). Massolit Books & Café totiž spojuje antikvaritá/knihkupectví a kavárnu. Zajímavá je tato kavárna také proto, že se nachází ve dvou bytech, do kterých můžete volně procházet (je tam hodně míst, kam se zašít s čajem a právě koupenou knihou). Pro mě to bylo místo úniku a oáza klidu. Jejich antikvariát/knihkupectví poté nabízí velké množství skvělých (a často dost těžko sehnatelných) knih v angličtině za skvělé ceny. V Massolit Books & Café jsou také pořádány skvělé přednášky a další akce (především v angličtině).

Massolit Bakery & Café
Další sesterskou kavárnou je Massolit Bakery & Café - je to místo, kam si lidé chodí spíše pro kávu s sebou, jelikož prostoru na sezení je tam opravdu málo. Každopádně, když máte štěstí a sednete si, máte výhled na krásnou ulici, kde můžete relaxovat a vychutnávat si skvělé dorty, které tato kavárna nabízí.

Café Camelot
Kavárna, která stojí za návštěvu hlavně kvůli její magické atmosféře, je Café Camelot. Najít místo na sezení je někdy opravdu těžké, protože je to jedna z nejoblíbenějších krakovských kaváren (a také se nachází v bezprostřední blízkosti hlavního náměstí).

Charlotte
Pokud z kavárny Charlotte neodejdete přejedení, udělali jste něco špatně. Francouzská kavárna totiž nabízí naprosto senzační snídaně, které se skládají z jejich domácího pečiva (croissant samozřejmě nesmí chybět), z vajíčka (tak, jak ho máte rádi) a jejich domácích pomazánek a marmelád. Já rozhodně doporučuji tu z bílé čokolády (a uděláte dobře, když si ji i zakoupíte a odnesete domů na památku).

Handelek
Další místo na snídani je kavárna Handelek. Nově otevřené místo v blízkosti hlavního nádraží nabízí typické krakovské snídaně v moderním kabátě.

Cheder
Kaváren v Kaziměři jsou desítky, ale jedna z těch nejlepších je pro mě rozhodně kavárna Cheder. Vybrat si můžete z nepřeberného množství hummusů, sendvičů, limonád a čajů.

Zaczyn
Pekárna se spoustou druhů sladkého i slaného pečiva, kde se můžete posadit, dát si kávu a pozorovat pomalá víkednová rána krakovských obyvatel.

Bar Pod Baranami
Jestli mě sledujete již delší dobu, víte, že bary nepatří mezi mé srdeční záležitosti. Každopádně Bar Pod Baranami je výjimkou. Snad jen dodám, že interiér baru vám ošálí zrak.

Zaczyn | Barska 4

Restaurants


Glonojad
Jelikož jsem v prosinci přestala jíst maso, vegetariánské restaurace přišly k duhu. Naštěstí jsme narazili na Glonojad. Podávají snídaně, obědy, večeře a vždy se můžete těšit i na nějaký ten dezert. Skvělé ceny, naprosto senzační jídlo - co víc si přát.

Jídelna knihovny Jagellonské univerzity
Možná vás to překvapí, ale jedním z mých nejoblíbenějších míst na oběd (a vlastně i snídani a večeři), se stala kantýna Jagellonské univerzity v jejich největší knihovně. Všechna jídla dne se tam podávají formou bufetu a nebojte se, nečekejte naší českou klasiku z jídelny. Čerstvé saláty, burgery, dezerty a další vás dostanou natolik, že nakonec nebudete vědět, co si dát dříve. Kantýna je otevřená všem, nejen studentům univerzity.

Massolit Cooks
Do třetice poslední podnik Massolit a to Massolit Cooks. Nachází se v Kaziměři v bezprostřední blízkosti Staré synagogy a podává jen veganská či vegetariánská jídla.

Krowarzywa
Velice populární veganská fastfood Krowarzywa bych přirovnala k Forky's. Nabízí bugery, wrapy a salad bowls, které si můžete sami sestavit. I přes to, jak je místo populární, jejich kombinaci chutí jsem si zcela neoblíbila, ale vím, že spousty lidí na toto místo nedá dopustit.

Miąższ
Místo, které jsme objevili během našeho úplně posledního dne v Krakově, se nazývá Miąższ a nabízí různé druhy šťáv, smoothies, sendvičů, ale i omelet a salátů.  Místo na rychlý oběd nebo snack v blízkosti centra.

Ti Amo Ti
Jediná pizzerie, kterou jsem během svého pobytu v Krakově navštívila, a nemohla jsem si vybrat lépe.

Plac Nowy a zapiekanki
Nemůžete odjet z Krakova, aniž byste neochutnali zapiekanki. To nelze.

Pierożki u Vincenta
Vůbec první restaurace, ve které jsem po příjezdu do Krakova byla. Několik druhů sladkých i slaných pierożků v centru židovské čtvrti.

zapiekanki | Plac Nowy

Museums & Galeries


Národní muzeum
Národní muzeum v blízkosti knihovny Jagellonské univerzity ukrývá na několika patrech různorodé výstavy, ale také populární obraz - Dáma s hranostajem.

MOCAK
Muzeum současného umění je jedno z mých vůbec nejoblíbenějších míst v Krakově.

Továrna Oskara Schindlera
I přes to, že já jsem byla z prostoru a koncepce muzea celkem zklamaná, je to jedno z mnoha míst, které je mezi turisty velice oblíbené. Každopádně si myslím, že je v Krakově mnoho lepším muzeí, kde se dozvědět spoustu zajímavého o druhé světové válce a Polsku. Zajímavost: Skutečná budova Schindlerovy  továrny je budova, kde se nyní nachází MOCAK.

Židovské muzeum Galicia
Industriální budova rozdělená na tři části - muzeum, kavárna a knihkupectví - tudíž vše, co k hezkému odpoledni potřebujete. Židovské muzeum Galicia je další z mých nejoblíbenějších míst v Krakově. Zajímavé expozice o židovské kultuře a historii, dobrá káva a spousty knih.

Manggha
Centrum japonské kultury, které se nachází naproti zámku Wawel na druhém břehu řeky. Kouzelné, klidné místo, kde si můžete pořídit opravdu zajímavé suvenýry.

Bunkier Galerie současného umění
Bunkier je kavárna a zároveň galerie. Zajímavý prostor (nezapomeňte jít do druhého patra, které je  díky prosklené stěně zalité světlem). PS: V kavárně pracuje moje polská kamarádka Weronika (Ćeścz! Mam nadzieję, że przeczytasz ten artykuł).


Manggha | Marii Konopnickiej 26

Shopping


Flaming Vintage & Second Hand (Krakowska 10, Starowiślna 16, Starowiślna 38)
Nebyl by to pořádný výlet bez secondhand nákupů!

As You Like It Bookshop
Knihkupectví s anglickými knihami. Každý týden mají zajímavé slevy!

Idea Fix Polish Design
Pokud si chcete odvést z Krakova něco zajímavého na sebe a máte rádi originilní, designové kousky, Idea Fix Polish Design je obchod právě pro vás (a bez pořízení neodejdete).

American Bookstore
Další knihkupectví z anglickými knihami, protože těch není nikdy dost.

Rajska Mydlarnia
Nejkouzelnější obchůdek s ručně vyráběnými mýdly jak na tělo, tak na obličej.

knihpectví a antikvariát Massolit Books & Café
... a jsme tady zase.

JeJu
Geniální obchod s (povětšinou) polskou kosmetikou. Prostor obchodu vás naprosto ošálí.

Sklep Papierniczeni
Pro všechny milovníky papírnictví, tohle je místo pro vás!

Sklep Papierniczeni | Bolesława Limanowskego 18
jeden z mnoha antiků | Kazimierz
JeJu | Miodowa 9

& other

Botanická zahrada Jagellonské univerzity
To bych nebyla já, kdybych si v novém městě/domově nenašla klidné místo, kam si budu moci zajít, sednout si, poslouchat hudbu nebo číst knížky. Pamatuji si, že jsme tam byli s mým klukem, když mě přijel navštívit a byl to náš poslední společný den - melancholie.

kopiec
Uměle vytvořených kopců, které často slouží jako památníky, najdete po celém Krakově několik. Místo skvělé na krásný výhled nebo piknik.

Wieliczka
Solné doly Wieliczka zapsané na seznamu UNESCO jsou must-see. Když nám naše průvodkyně řekla, že během tříhodinové prohlídky uvidíme jen jedno procento z celého dolu, věděla jsem, že to bude stát za to.

Nowa Huta
Městská část vzdálenější od historického centra Nowa Huta je zajímavá, jelikož to byla část postavená pro horníky z nedalekého dolu. Socialismus takový jaký ho známe z matičky Prahy.

Płaszów
Koncentrační tábor na okraji Krakova, ze kterého zbyl jeden jediný dům. V létě se tu lidé opalují, každý den zde venčí psy. Zajímavé místo na přemýšlení nad tím, jak chápeme a chováme se ke zbytkům naší tragické minulosti.

Za fotografie bych chtěla poděkovat @nicolekudelkova z blogu Stylish White Rabbit.


Žádné komentáře:

Okomentovat