středa 6. března 2019

last months | Kraków

Všechno to utelko tak nějak rychleji a příjemněji než jsem si myslela. Krakov a Polsko celkově jsem si zamilovala stejně tak, jako polštinu a polskou kulturu. Seznámila jsem se spoustou inspirativních lidí, naučila jsem se zajímavé věci ve škole a poznala jsem jiný vzdělávací systém a přístup učitelů. Když dnes vzpomínám na červen, kdy jsem odevzdala přihlášku a bylo na 100 % jisté, že v září odjíždím, stále se mi trochu svírá hruď. Bylo to poprvé, kdy jsem opustila své zázemí a sama se vypravila do neznáma. Když se na to dívám zpětně - tolik slz, které jsem uronila a stresu, který jsem musela vydržet, za to opravdu stálo. Erasmus byl jednoduše to nejlepší, co mě v tu chvíli mohlo potkat. V létě jsem cítila, že jsem se zastavila na jednom místě a neposouvala se dál. Díky Erasmu jsem měla pět měsíců pocit, že pracuji sama na sobě - naučila jsem se nový jazyk, seznámila jsem se se spoustou lidí a otevřelo se mi mnoho dalších možností. Ano, někdy to nebylo jednoduché, ale o tom to také je - spoléhat se jen sám na sebe a překážky jednoduše překonat a poučit se z nich.


Pokud někdo, kdo se právě rozhoduje, zda odjet na Erasmus, čte tenhle článek - jeď. Já vím - opouštíš přítele/přítelkyni, kamarády, školu a město, na které seš zvyklý a vím, je to těžké (ale věř tomu, že pokud jsou to ti správní lidé, ve tvém rozhodnutí tě podpoří a hlavně - počkají na tebe a budou tě navštěvovat). Každopádně, když překonáš strach a vystoupíš ze své komfortní zóny, čeká tě něco naprosto nového a zajímavého. Mysli jen na to, že ti to otevře obzory a nové možnosti, i když to bude ze začátku trochu nepříjemné.

Možná si tento článek čte člověk, který si o sobě nemyslí, že by byl typickým Erasmákem - alkohol, party, cluby, kocovina. Já jsem příkladem toho, že za celý Erasmus jsem měla jedno pivo a do clubu nebo na party by mě nikdy nikdo nedostal, protože to není nic pro mě. Přes to všechno jsem si Erasmus užila tak, jak jsem chtěla já a na tom opravdu záleží (a ty můžeš taky).

Etapa mého života v Polsku je u konce. Nebudu lhát, sice jsem se zpět domů těšila, ale návrat to byl těžký. Najednou všechno, co jste si v novém prostředí vybudovali, je kompletně pryč. Jsem zpět v realitě a bohužel trochu i na tom samém místě, ze kterého jsem se tak moc snažila před půl rokem utéci. Welcome back, reality... 

Za fotografie bych chtěla poděkovat @nicolekudelkova z blogu Stylish White Rabbit.


Žádné komentáře:

Okomentovat