čtvrtek 15. března 2018

Vše, co jsme si nikdy neřekli | Celeste Ng


Moje první kniha přečtená v roce 2018 a já si nemohla vybrat lépe! Knihu jsem měla vyhlédnutou již před tím, než vyšla v češtině. Počkala jsem si na ni ale v českém vydání (a tak rozšířila i svoji sbírku odeonek) a nakonec ji našla pod vánočním stromkem spolu s její další knihou Ohníčky všude kolem

Kniha Vše, co jsme si neřekli popisuje osud rodiny Leeových, kterým naprosto změní život rodinná tragédie a to úmrtí jedné z dcer - Lydie. Její otec je původem z Číny - jeho rodiče se ale přestěhovali do Spojených států a tak se James, i přes to, že se z něj stal úspěšný vysokoškolský profesor, stále nemůže zbavit onoho pocitu, který mu vtiskli jeho rodiče - snaž se zapadnout, snaž se všem zalíbit a hlavně nevyvolávej konflikty. Marilyn se s jejm budoucím manželem Jamesem seznámili na vysoké škole - on profesor, ona studentka.

James i Marilyn trpí minulostí, nesplěnými sny a nejistotami. Toto vše se snaží projektovat na jejich dceři Lydii. James chce, aby byla Lydia oblíbená mezi svými spolužáky. Marylin naopak chce, aby se stala doktorkou, protože jí se tento sen rozplynul mezi prsty. Co na to okolí? Co na to jejich další dvě děti - Hannah a Nath?


Ze začátku by se vám mohla tato kniha zdát jako klasická detektiva nebo trhiller, ale opak je pravdou. Příběh je plný emocí a propletených momentů, které vám dohormady dávají jasný smysl a prozradí vám důvod všech problémů, se kterými se musí Leeovi potýkat. Nesmím opomenout ocenit také detaily, které ale naprosto změní chod celého příběhu knihy. Celest Ng nádherně vystihla rozdíl mezi křehkou duší dospívajícího a často nechtěnou lhostejností dospělých, rodičů. Zobrazuje touhu rodičů splnit si své sny skrze jejich potomky. Děti ale často rodičům neodporují a snaží se jim co nejvíce vyjít vstříc, i když to bude mít dopady na jejich vlastní přání, sny a konec konců i psychiku.

Celest Ng byla pro mě skvělým překvapením a já se tak nemohu dočkat, až se pustím do knihy Ohnčíky všude kolem. 

Žádné komentáře:

Okomentovat