středa 14. února 2018

Books I Want To Read but Nobody Cares AboutPřijde mi, že jsme v českém knižním světě jsme zahaleni trendy knihami a často zapomínáme na ty ostatní. O některých knihách se mluví méně než o jiných, i přes to, že by si zasloužily větší pozornosti. Které to podle mě jsou?

Ladislav Mňačko | Opožděné reportáže | Jak chutná moc | Smrt si říká Engelchen | Já, Adolf Eichmann

Ladislav Mňačko patří k nejpřekládanějším slovenským autorům, ale i přesto se mi zdá, že mu česká knižní scéna nedává tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Jakmile jsem dočetla Opožděné reportáže, začal jsem si hledat další jeho díla. Knihu Smrt si říká Englechen jsem si pořídila v jednom krásném olomouckém antikvariátu a další dvě knihy Jak chutná moc a Já, Adolf Eichmann jsem objevila v mém oblíbeném pražském antikvariátu ve Spálené ulici. Rozhodně to není oddechové čtení - knihy čtivě popisují strasti naší minulosti. Každopádně si myslím, že jde o klasiku, která by neměla být opomíjena.


Fenomén 60. let otřásá i nyní Amerikou 21. století. Rasová segregace jakoby nezmizela. O tomto problému vypráví ve svých dvou knihách Ta-Nehisi Coats. Přijde mi nesmírně zajímavé nahlédnout na zcela odlišnou kulturu, na kterou bychom v Evropě jen těžko narazili.


Poslední dobou jsem si velice oblíbila polské autory - ať jsou to již autoři publikucjící v nakladatelství Absynth nebo Mariusz Sczygieł a jeho senzační Gottland o normalizačních časech v Československu. Na knížku Ach, ty Češky jsem narazila v knihkupectví díky jejímu nádhernému přebalu a samozřejmě obsahu - příběhy českých žen pohledem polského reportéra. Přijde mi škoda, že polští autoři nejsou v Čechách tak oblíbení.

The Underground Railroad | Colson Whitehead

Kniha, kterou jsem si přivezla z bratislavského Martinusu, a na kterou se ne a ne vrhnout. Důvod je opravdu smutný příběh Cory - otrokyně na bavlnové plantáži. Stále sbírám síly a čekám na ten pravý moment, kdy se při prvních stránkách nerozbrečím (a stejné je to u tak chválené knihy Malý život). I přes to, že kniha ještě nevyšla v češtině, myslím si, že by si její poutavý příběh zasloužil mnohem více pozornosti.

Máte i vy tip na knihu, o které se v českém knižním světě nemluví, ať už je v češtině či angličtině, ale rozhodně by si zasloužila větší pozornosti? 

2 komentáře:

  1. Na základě tohohle článku jsem si byla předevčírem v antikvariátu pro Smrt si říká Engelchen. Tak jsem zvědavá!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to mám ohromnou radost! Pak určitě dej vědět, jak se ti kniha líbila :)

      Vymazat