čtvrtek 23. listopadu 2017

Neradost | Karel NovotnýKdyby se mi dostala tato kniha do rukou v době, kdy mi bylo patnáct let, byla by to spása pro mé ztracené já, které si samo se sebou nevědělo rady. Byla jsem jiná - nezapadla jsem do tehdejších rámců společnosti ani do představ svého okolí. Teď již vím, že nelze předstírat něco, čím nejste. Není nic lepšího než se osvobodit od stereotypů a nebát se být svá.

„Odvaha? To je pro mě obětovat se pro boj s vlastním osudem."

Růžová kniha s názvem Neradost, jejíž autorem je Karel Novotný, poetickým způsobem přibližuje každodenní život člověka s depresí. Temný stín, který vás sleduje každou minutu a když si myslíte, že je po všem, uhodí vás nečekanou ranou. Jako byste chtěli, aby vás ten tajemný stín strhl, jenže si říkáte, že váš život je přeci ještě před vámi. V knize se prolínají témata ztráty sebe sama ve společenských rámcích, téma viny, kterou na vás deprese uvalí a téma strachu ze ztráty všech blízkých, protože vaše chování často neodpovídá určité situaci, přestože za to mnohdy nemůžete. Důležitým tématem knihy je ale také smíření, které nás přivádí na cestu zpět. Pokud jste růžovou barvu knihy na začátku vůbec nechápali, po přečtení vám bude tato barva dokonale zapadat.

„Nezlobte se na ně, jestli vám nerozumí. Když vy nerozumíte ani sami sobě."

Jak můžete z mého popisu poznat, kniha na mě působila velice melancholicky a to hlavně díky zpracování pomocí poezie a krátkých příběhů. Text obohacují ilustrace dvanácti umělců, které jsou od knihy oddělené a zpracovné jako pohlednice. Celý design knihy, o který se postaral Jakub Gruber, je dokonalý a ti, kdo mají rádi zajímavé knižní vazby a knihu berou i jako doplněk knihovny, velice mile překvapí.

Za příležitost přečíst si knihu bych chtěla poděkovat samotnému týmu knihy Neradost.

Žádné komentáře:

Okomentovat