středa 1. listopadu 2017

Fahrenheit 451 | Ray Bradbury česky      English

Popravdě, tento článek jsem si schovávala v pomyslném šuplíku na dobu, kdy nebudu mít tolik času číst - a ta právě teď odstartovala. Kniha, kterou jsem přečetla na konci září jako jednu z posledních knih letních prázdnin, je právě 451 stupňů Fahrenheita.

Od té doby, co jsem četla Marťnaskou kroniku jako povinnou četbu k maturitě (a následně zjistila, že Bradburyho kompletně vyškrtli ze seznamu), jsem věděla, že Bradbury mi otevřel cestu zcela novému typu sci-fi. Do té doby patřilo sci-fi k mému nejneoblíbenějšímu žánru a jen těžko jsem chápala, jak to může být zároveň u jiných čtenářů tak oblíbené. Bradburyho sci-fi ale propojuje realitu dnešního světa s předpokládanou budoucností okořeněnou prvky nemožného. Během čtení si říkáte: „Takhle to ale vážně jednou může dopadnout," což by bylo v případě 451 stupňů Fahrenheita katastrofou pro každého knihomola. Jakto?

Představte si, že požárníci neslouží, aby oheň hasili, ale zakládali a to pomocí knih. Knihy jsou považovány za nejvyšší zlo, které musí být okamžitě zlikvidováno. Pokud se u vás doma najde i jen jeden svazek, nepřijdete jen o něj, ale i o střechu nad hlavou. Zoufalí lidé se v této situaci raději rozhodnou pro smrt v plamenech spolu s jejich knižními poklady.

Kniha popisuje příběh požárníka Guy Montaga, kterému by v životě nic nechybělo, kdyby nepoznal knihu poezií a nezjistil, že knihy přeci nejsou zlem, ale dobrem. Při jednom zásahu se seznámi s profesorem Faberem, se kterým se po jeho prvním zážitku s knihami začne scházet. Můžete tušit, že toto vše nezůstane dlouho v utajení.

„Většina z nás se nemůže toulat sem a tam, hovořit s kdekým, poznat všechna města na světě. Na to nemáme čas, ani peníze, ani dost přátel. Věci, které hledáte, Montagu, na světě jsou, ale jediný prostředek, který s devadesáti devíti procenty těch věcí seznámí průměrného človíčka, jsou knihy.“

Není to náhoda, že většina čtenářů srovnává Brudburyho s Orwellem a jeho utopickými romány. To, co je spojuje, je mrazivá fantazie, která se stále pouhybuje na hranici reálna. Ve čtení jedodušše nemůžeme přestat, jelikož jsme zvědaví, jak to dopadně. Nebo jak bychom mohli dopadnout?

Žádné komentáře:

Okomentovat