sobota 28. října 2017

#metoo campaign česky      English

Internetem za poslední dobu proletělo několik kampaní, pouze jedna ale upoutala moji pozornost. Kampaň #metoo vyvolala nadšení, rozhořčení a kontroverze zároveň. Pod tímto hashtagem ženy sdílí své zážitky se sexuálním obtěžováním. Je srdcervoucí číst, kolik žen si již nějakou formou sexuálního obtěžování prošlo a ještě více alarmující je v jak útlém věku. Co mě ale ještě zaskočilo, byly samotné reakce mužů.

Od klasických vět: „Ona si o to říkala," až po věty: „Berete to moc vážně." Ano, bereme. Protože nám to ztěžuje život. Ztěžuje nám to život v metru, v tramvaji, na ulici nebo v baru. Jako by sexismus patřil do klasické konverzace mezi dvěma muži (v horším případě přímo před ženou). Co by se ale stalo, kdyby dotyčný na sexistický vtip reagoval nečekaně a to ne výbuchem smíchu, ale větou: „Tohle mi přišlo fakt nevhodný." Stalo by se následující. Dotyčný by byl považován za toho, kdo v danou chvíli kazí celou srandu, protože oni to přece nemysleli vážně. Vtip je ale v tom, že mysleli. 

Abych tady ale jen nemluvila do větru, chtěla bych s vámi sdílet i můj #metoo zážitek. Jako každé pondělí odpoledne jsem vyrazila do práce. Jelikož bylo léto a teploty stoupaly přes třicet, vzala jsem si na sebe šaty. Dnes vím, že to byla zásadní chyba. Po doslova pár minutách cesty v tramvaji si všímám, že z druhého vagonu mě nějakou chvíli pozoruje určitý muž, pán. Najednou vidím, že na další zastávce vystupuje - náhle jsem zjistila, že nevystupuje, ale přestupuje do vagonu, kde jsem stála já a blíží se ke mně. Jelikož jsem stála na konci vagonu v rohu (tramvaj byla jako každé odpoledne plná lidí, ale ne tak, abychom se na sebe museli mačkat), dotyčný si stoupnul za mě, velice blízko a já se najednou ocitla mezi jeho rukama, které se držely bezpečnostní tyče. Začala jsem být nervózní. Když se ale přibližovat blíž a blíž, věděla jsem, že je tady něco hodně špatně. Upozorňuji vás - tramvaj byla plná lidí a nikomu nic nepřišlo zvláštní. Vůbec nic. Když jsem se chtěla dostat z dotyčného spárů a vystoupit, ještě mě osočil slovy: „No prosim madam." V tu chvíli jsem se chtěla propadnout do země a poslední věc, na kterou jsem měla náladu, bylo nastoupit do další tramvaje a směle pokračovat v cestě do práce.

I když se může zdát, že je kampaň ve fázi silného popularismu, myslím si, že je dobře, že se na taková témata upozorňuje. Co si myslíte vy o kampani #metoo?

Zajímavé odkazy:


Použité obrázky:

ambivalently yours

(mimo jiné na její stránce najdete zajímavé odkazy na eseje, videa, osobnosti a má i svůj vlastní podcast)

Žádné komentáře:

Okomentovat