úterý 19. září 2017

When in Bratislava | travel diary

Nebudete tomu věřit (a ani já tomu sama nechci uvěřit), ale za celé prázdniny jsem vyrazila na pouhé tři výpravy a ta třetí vedla do Bratislavy. Města plného paradoxů.


Jako správný Čech bych měla alespoň jednou v životě navštívit zemi, která s námi po několik let tvořila jeden stát. Toto léto bylo pro takový výlet jako stvořné, a proto jsem se vypravili na téměř tři dny do Bratislvy.
Když jsme po několika hodinách dorazili do Bratislavy, první, co nás překvapilo, byl celkový zjev města jako takového aneb Doba socialismu se na něm velice podtrhla. Není divu našeho překvapení, když jsme rozmazlení Prahou. Bratislava byla totiž původně průmyslové, nikoliv historické město.

Neskrývaný údiv naší airbnb hostitelky, když zjistila, že jsme nikdy na Slovensku nebyli, byl úsměvný. No co, naprvili jsme to v tu pravou chvíli. Hned po příjezdu jsme si prošli historické centrum, osvěžili jsme se výborným pozdním obědem v Urban House a vyšplhali na slovenský Hrad.

Druhý den jsme si udělali výlet na hrad Devín, který je nedaleko Bratislavy. Nádherné místo, u kterého se vlévá Morava do Dunaje a očkem se můžete podívat přes hranice do Rakouska.  Pokud se vám na Devín nechce autobusem, můžete využít i přepravu lodí. Škoda jen, že v Bratislavě nefungují přívozy jako v Praze, ale lodní dopravu mají v rukou soukromníci. Když jsme se vrátili zpět do Bratislavy, vyšli jsme si na památník Slavín, který bych přirovanala k pražskému Vítkovu. Dalším mým tipem je volný vstup do Národní galerie, kde je sice kvůli rozsáhlé rekonstrukci omezeně expozic, ale i tak to stojí za to. Den jsme zakončili v Regal Burgeru a mohli se tak odvalit na ubytování.Všechny knihomoly snad nemusím upozorňvovat na kamenný obchod knihkupectví Martinus. Za tři dny jsme tam byl nejméně pětkrát, jelikož jsem se nemohla rozhodnout, jaký knižní skvost se mnou pojede zpět domů. Co jsem si koupila se brzy dozvíte tady na blogu! V Martinusu můžete vydržet celý den - nechybí tam pohodlné sedačky, ani kavárna, kde se můžete občerstvit. Kéž by takové knihkupectví bylo i v Praze.Třetí den dopoledne jsme doslova neměli co dělat - proto vám radím, dva dny bohatě stačí. Jsem ráda, že jsem Bratislavu konečně navštívila, každopádně si myslím, že jsou na Slovensku mnohem krásnější místa, která stojí za návštěvu. Mým dalším cílem jsou Vysoké a Nízké Tatry - tak snad příští rok!

Žádné komentáře:

Okomentovat