sobota 1. července 2017

Read In May & June

V květnu a červnu mi společnost dělalo spousty knih, ale dokončit se mi podařilo jen tři, i přes to vám je chci doporučit, protože mě udělali během hektických dnů skvělou službu.Poprask v sýrové uličce | Robert Fulghum

Fulghumovy knihy jsou poklad - sáhnu po nich vždy, když moje nálada klesne na bod mrazu nebo chci dodat energii a motivace pokračovat (nejépe s radostí) dál. Bohužel jsem se k jeho knize dostala až teď a to opět náhodou.

Je strašná výhoda mít maminku stejnou knihomolku jako jste vy sami. Kupuje si knihy, ale také je dostává, protože většinou jí dobrou knihou uděláte ohromnou radost. Bohužel zrovna Fulghumovy knihy nejsou jejím šálkem kávy a tudíž, co se stane? Kniha připadne vám se slovy: „Já jsem si hned říkala, že ty z ní budeš mít radost." Maminka přeci jenom Fulghuma ještě před darováním otevřela a přečetla si úplně první povídku, která ji nesmírně pobavila, a kterou vám snad ve stručnosti mohu převyprávět (jako malou ochutnávku, co vás čeká na dalších stranách).

První povídka vypráví o chlapečkovi, který se najednou položil na břicho a začal s sebou škubat, rukama mlátil do země a u toho nevýslovně ječel a brečel - takový klasický dětský kolaps, známe to všichni (i z vlastní zkušenosti). Když to zpozorovala maminka, s ledovým klidem ho pevně sevřela a začala mu říkat: „Ty jsi už opravdu unavenej." Fulghum vše, co se v tu chvíli dělo v obchodním době v sekci sýrů (tedy sýrové uličce - odkukd ten název asi pochází), sledoval a říkal si, že i on sám by si měl při těžších životních situacích říct to samé. A má naprostou pravdu! 

V takovém duchu se nese celá povídková kniha, kterou jsem si naprosto zamilovala. Až na mě zase přijde smutek, vím, po jaké knize sáhnu! 

Postav hlídku | Harper Lee

I přes to, jak moc jsem si zamilovala Jako zabít ptáčka, jsem se ke knize Postav hlídku dostala až rok nato. Kniha, která vyšla až v roce 2015 pojednává o životě Jeany Louisy, která již vyrostla ze svého dětského já (se jménem Čipera), ale její tvrdohlavost a odhodlanost ji zůstala. Její otec Atticus je již starý muž a jeho následovník v právnické kanceláři je současně i přítelem Jeany Louisy. Neshody, odlišné názory a nečekané události způsobí v rodině ohromný poprask. Příběh se odehrává v jižanském městě, které se nedokáže vymanit z předsudků rasové segregace, na které Jeana rázně reaguje.

Odhodlanost hlavní postavy mě neskutečně zaujala. Její osobnost, která je ostřílená z velkoměsta New Yorku vidí věci jinak, než izolovaní obyvatelé maloměsta. Jeany nechce povolit ze svého postoje ani názorů - kvůli tomu ale narazí nejen u jednoho lčena její rodiny.

Čtyři dohody | Miguel Ruiz

Rozhodla jsem se ponořit se trochu více do duchovních, motivačních a inspiračních knih a čím jiným začít, než jednou z nejznámějších tohoto druhu - Čtyři dohody. 

I přes to, že jsem od knihy očekávala trochu více, musím říct, že všechny čtyři dohody by se měly na můj život aplikovat - a to ihned (a to hádám, že je cílem mnoha duchovních knih). Stále ale vyčkávám na "wow moment", kdy si řeknu, že bez těchto rad se již v životě neobejdu. Snažím se najít nejpříjemnější cestu životem, rady, které nám tu cestu ulehčí a poradí nám, jak na oné cestě překonávat překážky. 

Co vy a motivační/duchovní knihy? Měli byste pro mě nějaký tip?

Žádné komentáře:

Okomentovat