sobota 8. července 2017

How to: sustainable fashion | lifestyle

Udržitelná móda nemusí nutně znamenat nákupy v tuzemských designových showroomech nebo v obchodech nabízejících organické a fair trade kousky. Já jako nepracující student jsem na tom s financemi omezeně a tudíž si bohužel zatím takové nákupy musím odříkat. Mám pro vás ale několik tips&tricks, jak udržitelnou módu podporovat v rámci vašeho finančního rozpočtu.1. Nejprve se podívejte, co ve svém šatníku vlastníte.

Roztřidtě oblečení na to, které již nenosíte - buď to není váš styl, je vám to velké či malé nebo je to velice obnošený kousek, který se již přes všechny díry, skvrny a odřeniny nosit nedá. Co udělat s oblečením, která již nosti nechcete, ale je ještě v celkem dobrém stavu? Můžete ho poslat dále do oběhu - buď oblečení přinést do místního secondhandu nebo si vytvořit účet na vitnted a vytvořit si tak svůj vlastní portál, kde své oblečení snadno prodáte. Druhá možnost je oblečení darovat potřebným - buď ho zanést do konkrétní organizace, nebo ho nechat ve sběrných kontejnerech, které se nachází téměř na každém rohu. Každopádně oběma možnostmi oblečení zrecyklujete a někomu dalšímu uděláte ohromnou radost!
Během třídění můžete narazit na naprosté skvosty, na které jste naprosto zapomněli. Nezapomeňte s dovolením projít šatník i vašim příbuzným - já takhle našla několik skvělý svetrů, mikin a džínů!

2. Nakupovat v secondhand obchodech.

Nejsnažší cesta udržitelné módy je využít toho, co již v oběhu je a to právě díky secondhand obchodům. Nesmí vás hned napoprvé odradit orhromné množství oblečení a zdánlivě nic, co by se vám líbilo - je to totiž o vytrvalém a pečlivém hledání, procházení od ramínka k ramínku až nakonec narazíte na kousek, který je v barvě, kterou milujete, ve vaší velikosti a ještě za skvělou cenu. Chtěla bych také vyvrátit předsudky ohledně obnošeného oblečení, pod kterým si mnoho lidí představí vytahané trička s pofedérními skvrnami a žmolkami všude, kam se podívá. Samozřejmě, že i na takové kousky sem tam narazíte, ale to opravdu zřídka kdy a s cenou do dvaceti korun. S největší pravděpodobností ale najdete kousky doslova párkrát nošené nebo zcela nové (ještě s vysačkou)

3. Když opravdu něco potřebujete, nezdráhejte si to koupit.

V secondhandech je někdy opravdu těžké najít věc, kterou právě teď nutně potřebujete (aneb Murphyho zákon - vsadím se, že čtrnáct dní nato byste onen kousek našli ve třech provedeních a ještě byste se nemohli rozhodnout, který je lepší). Dokonalým příkladem jsou džíny - moje požadavky na džíny jsou tak vysoké, že je ztěží někdy v secondhandu najdu, ale když jsem je teď opravdu nutně potřebovala, nezdráhala jsem si je koupit. Musíte ale dávat pozor na to, abyste si byli naprosto jisti tím, že vám dokonale padnou, a že je rozhodně budete nosit (nejlépe do té doby, než se nerozpadnou)

4. Nebojte se investovat.

Mně se to řekne - zatím vlastním jen jeden takový kousek, o kterém bych mohla říct, že je to designový úlovek - a tím je ručně šitý batoh, o kterém jste mohli na blogu slyšet tisíckrát, protože ten batoh miluji a bude se mnou již na věky věků. Takových kousků si v šatníku neskonale vážím, protože znám celý jeho příběh a se mnou poté zažívá nejšílenější dobrodružství.

2 komentáře: