středa 28. června 2017

The Introduction | minimalism | sustainable fashion | capsule wardrobe

Poslední dobou jsem se začala více zajímat o minimalismus, udržitelnou módu a tzv. capsule wardrobe neboli styl skladování oblečení, který by váš šatník měl zredukovat na potřebné minimum, díky kterému budete mít přehled o tom, co se ve vašem šatníku nachází, čeho máte hodně a co naopak postrádáte. Když jsem se vás ptala na Instagramu, jestli byste měli o takové články zájem, byla jsem překvapena a měla ohromnou radost z toho, kolik z vás se ozvalo a vyjádřilo své nadšení. 

Co to vlastně minimalismus, capsule wardrobe nebo udržitelná móda je? Minimalismus je životní styl, který se řídí pravidlem méně je více. Pokládá si otázku, kolik toho doopravdy v životě potřebujeme a snaží se najít cestu k životu v rovnováze. S minimalismem úzce souvisí i tzv. capsule wardrobe (bohužel jsem nenašla český ekvivalent, možná na něco časem přijdeme). Náš šatník by se měl skládat z velice malého množství oblečení, které ale storpocentně vyžíváme a nic nám v šatníku neleží ladem moc dlouho. Díky tomu máme přehled o tom, co se u nás ve skříni nachází a je tak snadnější i kousky oblečení kombinovat. Udržitelná móda je pouze třešnička na dortu - snažíme se nakupovat pouze eco-friendly kousky nejlépe od tuzemských výrobců. Bohužel, na takovou udržitelnou módu zatím nemám finance, proto se to snažím vyvážit nakupováním v secondhandech (a tak oblečení zrecyklovat), využíváním toho, co již v šatníků mám, nenakupováním zbytečností. Když již něco nutně potřebuji (nebo si přeji), pořádně si to rozmyslím a koupím is takový kousek, o kterém jsem naprosto přesvědčena.

K myšlence udržitelného rozvoje, minimalismu nebo pojmu capsule wardrobe to ale byla dlouhá cesta. Svůj styl jsem měnila téměř ze dne na den - přes pestrobarevné kousky jsem se dostala až k celočerným outfitům, kterými jsem pobuřovala nejen svoji rodinu. Móda, trendy a nakupování oblečení mě šíleně frustrovalo - nikdy se mi totiž nic nelíbilo a vždy jsem oblečení vracela zpět na stojan se slovy: „Stejně bych to nenosila." Nikdy jsem si nemyslela, že bych měla svůj vyhraněný styl oblékání. Poté jsem ale začala nakupovat v secondhandech, mém ráji. Začala jsem zjišťovat, že přehrabování v nepřeberném množství originálních kousků mě baví stokrát více, než se poflakovat po nákupním centru. Až po nějaké době jsem zjistila, že nakupování oblečení z druhé ruky je vlastně eco-friendly a je to jedna z možností, jak podporovat udržitelnou módu. 

Poté to šlo ruku v ruce s minimalismem a tzv. capsule wardrobe. Chápu, že to není cesta pro všechny, ale pro vás, kterým také vadí pocit zbytečných, nahromaděných věcí, je to ideální cesta, jak se takového pocitu zbavit (mimojiné to dodává životu pořádek, systém a styl a to já osobně hledala dlouho).

Chtěla bych s vámi sdílet svoji cestu udržitelné módy a minimalismu, sdílet s vámi mnou nabyté zkušenosti, poradit vám, kde nakupovat a v neposlední řadě dokumentovat, jak moc ne/úspěšná jsem. Abych vás navnadila, chtěla jsem vám ukázat dva kousky, které by se daly řadit do udržitelné módy, a ze kterých mám neskonalou radost. Můj černý rolovací batoh již možná znáte, psala jsem o něm a jeho autorce článek. Vzorované šaty jsou mým nedávným secondhand úlovkem a nejnošenějším kousek oblečení v těchto parných dnech. 

Kdybyste se chtěli dozvědět o zmíněných myšlenkách něco více, našla jsem skvělá videa a články:
Kdo z vás do toho jde se mnou?

4 komentáře:

 1. Skvelý článok, ja do toho pôjdem veľmi rada! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já bych třeba ocenila nějaké tipy na pražské sekáče, ráda bych do nich začala chodit, ale asi to prostě zatím neumím a mám pocit, že je všude spíš taková hadrárna :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super nápad! Rozhodně podniknu nějakou tour de secondhands v Praze a udělám o tom report! :)

   Vymazat