středa 26. dubna 2017

Únava materiálu | Marek Šindelka

Kniha Marka Šindelky mě donutila si po pár stranách udělat pauzu, jelikož toho na mě bylo někdy trochu moc. Populární kniha Únava materiálu vám rozhodně otevře oči ohledně tzv. „uprchlické krize".
Kniha popisuje strastiplnou cestu dospívajícího mladého muže, ze kterého se stane ze dne na den uprchlík, jehož jediný sen je dostat se spolu se svým bratrem Amirem na sever do jejich vysněného města svobody a klidu. Bohužel ale hrůzostrašné praktiky převaděčů rozdělí osud dvou bratrů, kteří od té doby putují sami a díky nalezeným nebo vypůjčeným telefenům se snaží opět spojit. Jeho představa o Evropě jako o zemi svobody plné možností se rychle změní při prvním setkání s hraniční kontrolou - od té doby pro něj Evropa znamená jen strach,  bolest, ostnaté dráty a nekonečné pokusy dostat se opět o pár kilometrů dál. Mladý muž najednou začne celý svět chápat jako jeden velký mechanismus, kterému nejde o nic jiného než o výrobu. Pociťuje, že ze světa vyprchal poslední kousek solidarity a empatie - málokdo se k němu chová jako k rovnocennému. 
Do samotného příběhu se dostává ještě jedna velice zajímavá postava Palestince, u kterého zjišťujeme, jak vysoká je cena pouhého pokusu o útěk do tak vysněné Evropy - a v sázce je nejen zdraví.
Velice naturalistický popis četných konfliktů, které oba bratři při své cestě zažívaly, mě donutily nachvíli přestat číst - začalo mě brnit celé tělo a při pomyšlení na to, že když já teď čtu stránky této knihy, někdo právě může trpět v knize popisovanými praktikami, mi běhá mráz po zádech.
Marek Šindelka
Únava materiálu
Odeon
176 stran

2 komentáře:

 1. Před Únavou materiálu jsem četla Šindelkovou Mapu Anny, takže malé tušení, co mě může čekat tu bylo. Ačkoli jsem občas měla, jak píšeš, nutkání přestat číst, celý příběh byl vykreslen tak reálně, jako bych já sama běžela zimní zmrzlou krajinou, pokoušela se dostat do zamčené chaty v lesích atd.
  Za mě si autor určitě odnesl Magnesii Literu právoplatně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čteš mi myšlenky :) také si myslím, že si ji rozhodně zasloužil!

   Vymazat