sobota 8. dubna 2017

Gratitude | NoteToSelf

Chtěla bych pár slov věnovat vděčnosti. Nedávno mi byla položena otázka: „Co pro tebe znamená svoboda?" Při chvilkovém zamyšlení se nakonec zjišťuji, že svoboda pro mě znamená i to, že mohu nasedout na tramvaj a odjet vesele do školy, kde se mohu vzdělávat a projevovat svoje názory. Mohu si vybrat z nepřeberného množství příležitostí, které by mi nebyly bez svobody postkytnuty. Mohu tvořit a vybírat si cestu, kterou bych se chtěla ubírat. Ve chvílích, kdy nadávám na školu, na mé rozhodnutí, na to, že jsem někdy až moc stydlivá a bojím se přijímat výzvy, na které si myslím, že nemám, bych měla myslet pouze na jedno - vděčnost. Být ráda za to, že mohu studovat a uvědomit si, že vše není tak růžové, jak se na první pohled zdá, což neznamená, že je to nemožné zvládnout. Uvědomit si, jaké štěstí mám, že se mohu rozhodovat o příležitostech, které mi protékají pod rukama a to jen proto, že si nevěřím a stále se mi hlavou honí jedna věta a to: „Ty to nezvládneš." Měla bych mít na paměti, že to vše mohu jen zkusit a uvědomit si, že někdo jiný na jiném kontinentně, v jiné zemi, by za tuhle příležitost či pouhou zkoušku, nad kterou já silně uvažuji, dal cokoliv na světě. Pocitovat vděčnost za to, že se mohu vzdělávat v nepřeberných odvětvích a tak mít svůj vlastní názor a média brát jen jako zdroj informací a ne implementování názorů, jak je někteří z nás rádi používají. Být vděčná za svoji rodinu, která v mém životě hraje tu nejdůležitější roli, a která mi dala prostor a prostředky k seberealizaci, ale již nikoliv k rozhodování o sobě samotné. 

Probudit se s pocitem vděčnosti je můj cíl - nepociťovat řinoucí se negativní myšlenky hned po ránu, ale být vděčná za to, že jsem jen vstala. 

6 komentářů:

 1. Tohle je hodně zajímavý postoj. Možná by se mi spousta věcí ulehčila, kdybych prostě byla vděčná, že mám vůbec tu možnost... Díky za námět na zamyšlení!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to strašně osvobozující pocit, vše si takto uvědomit, každopádně i já s tím někdy zápolím.

   Vymazat
 2. Pěkné :) snad se nebudeš budit s negativními myšlenkami. Já osobně vím o čem mluvíš. Mám/měla jsem to stejně. Ale opravdu se s tím dá pracovat a žít mnohem šťastněji. Vděčnost je jedním z klíčů k ní. Podle mě :)

  OdpovědětVymazat
 3. to je tak krásně napsaný :) víc takových lidí prosím !

  OdpovědětVymazat