středa 15. března 2017

Straka na šibenici | Daniel Petr

Je přelom února a března a já se stále řídím svých cílů, kterým tak nerada říkám předsevzetí. Jedním z nich bylo přečíst v roce 2017 více českých autorů a začít se o českou literární scénu trochu více zajímat. Dalo by se říci, že mým jediným oblíbeným českým autorem je Marek Šindelka (a opravdu se vám stydím přiznat důvod). Vrhla jsem se do toho tedy po hlavě a mou další českou přečtenou knihou se stala Straka na Šibenici.


Příběh sleduje strastiplný život chlapce z Jiříkova, který celé své dospívání srávil s otcem alkoholikem. Záhadné zmizení matky ho nikdy nenechalo klidně spát, ale nikdo se o tom s ním nechtěl bavit a již vůbec ne otec, který - jak si do nedávna myslel - propadl alkoholu hlavně kvůli ztráty své manželky. Jeho dospívání nebylo jednoduché ani mimo domov, kde mu ho znepříjemňovali protivní spolužáci, kteří ho brutálně šikanovali a stali se jakýmsi symbolem, který se během příběhu několikrát objeví. Náhle ale přišlo mnoho změn. První láska, dítě a nová práce v oboru archivářství, která udělala z chudého studenta prominentního mladého muže, a která se v příběhu prokáže jako původ mnoha zkáz. 
Jak samotný abstrakt knihy napovídá, celým příběhem nás doprovází obraz Straka na šibenici od Pietera Bruegela, který sběsilý otec ukradne ze zdi psychologické poradny. V knize je to jasná paralela příběhu, který se odehrává na stránkách knihy - chlapec na něm vidí straku na houpačce, dospělý ji ale přes svou pozornost na šibenici úplně přehlédne. 
Nejsem si vůbec jistá, jestli vám má recenze dala o knize dostatek informací, ale popravdě - ještě i já, týden po přečtení, nad knihou přemýšlím. Tolik dramatických zvratů a informací na pouhách 260 stranách se těžce vstřebává. Krásná, smutná a někdy i morbidní kniha, napsaná nádherným jazykem, který snad umí jen čeština, opravdu stojí za přečtení - a nejen to. Kniha je skvostná i vizuálně a to díky Martinu T. Pecinovi

A co mě z české scény čeká dál? Tak například Martin Šindelka a jeho Únava materiálu nebo knihy Terezy Boučkové - Rok kohouta, Indiánský běh a Život je nádherný

A jaké české knihy jsou podle vás nutností, kterou bych si měla určitě přečíst? 

2 komentáře:

 1. Ten důvod by mě zajímal! Že on se ti líbí jako chlap? :D
  Straku na šibenici jsem ještě nečetla, ale Terezu Boučkovou můžu doporučit. A pak taky třeba Jezero Biancy Bellové, Janu Šrámkovou, Jana Němce, Jiřího Hájíčka nebo třeba Do tmy Anny Bolavé. Současná česká próza je hodně super :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak už mám dva důvody! :D ten první byl, že to je jediný český moderní spisovatel, kterého jsem četla - ostatní jsou zaručené klasiky. Děkuju mockrát za tipy! A co bys doporučila ze současné prózy? :)

   Smazat