neděle 26. února 2017

Twenty things I've learnt about myself in twenty years | NoteToSelf

25. únor je nejen výročí komunistického převratu, ale i moje narozeniny (opravdu jsem se uměla narodit) a jako minulý rok, tak i letos jsem si z mého již dvacátého roku života něco odnesla a to hlavně o sobě samé. 

*     *     *     *     *

Musíš konečně pochopit, že se nezavděčíš každému. Nemůžeš se rozkrojit, ani nemáš mocnou sílu si dobít baterky během pár dní. Praví přátelé to vždy pochopí, falešné tím alespoň tak eliminuješ. 

„Neztrácej čas zaléváním uschlých květin." Tohle motto by sis měla nejlépe nalepit na zrcadlo a každé ráno si ho při čištění zubů přečíst vždycky, když si ušpiníš pyžamo zubní pastou (protože si ani ve dvaceti neumíš sofistikovaně vyčistit zuby). Lidé odcházejí a přicházejí a pokud nějakým způsobem nemají zájem o tvojí pozornost nebo ještě hůře čas, musíš je nechat jít dál, nechat jít dál i sebe sama. Obrať svoji pozornost na lidi, kteří o tvoje opravdu stojí.

Už se konečně přestaň tak strašně podceňovat. 

Již podvacáté opakuji - buď sama sebou a nenech se nikým ovlivnit. Přiznej si, že jsi zarytý introvert a knihomol, který když má na sobě něco světlejšího než je tmavý odstín šedé, necítí se ve své kůži, tudíž si přiznej, že koupě světle růžových kalhot minulé léto byl obrovský omyl. Přiznej si, že nemáš ráda filmy a nesnaž se to dohnat, víš, že na to už je pozdě, na druhou stranu, pokud se chceš po sté podívat na film Nedotkutelní, prostě to udělej. Přiznej si, že nikdy nevydržíš být vzhůru déle než do jedné hodiny ranní a přiznej si, jak moc miluješ zdřímnutí po o. A hlavně si přiznej že, paštika s marmeládou je prostě jedno z tvých nejoblíbenějších jídel.

Do ničeho se nenuť, asi z tebe nikdy nebude spontánní dobrodruh - jsi čistokrevný puntičkář, ale to vůbec nevadí. Jisto jistě za chvíli přijde čas, kdy to ostatní ocení. 

Každopádně se tak strašně všeho neboj - jak by řekl flegmatik: „Ono vše nějak dopadne," a já vím, jak tuhle větu nesnášíš. Opakuji - přestaň se podceňovat, protože i když si myslíš, že na některé věci nemáš, nosíš v sobě obrovskou sílu a energii.

Zůstaň být vdečná za každý prožitý den, za každé pohlazení po tváři, za každý zážitek, který ti tvůj, jak ty si myslíš nudný (ale není tomu tak) život přinese. Buď vděčná za rodinu, protože by byli schopni za tebe dát ruku do ohně (a ty za ně dvojnásob)

Konečně opusť myšlenky #studentlife (konečně sis ten hashtag napsala, spokojená?), protože bys na Strahově nepřežila ani jednu noc, na party bys možná usnula střízlivá po dvanácté hodině opřená někde o stěnu a nočním autobusem bys domů asi strachy ani nedojela. Ale řeknu ti tajemství - oni tě mají tví praví přátele rádi takovou, jaká jsi!

Jsem pyšná, že ses naučila říkat ne

Musíš také pochopit, že některé vztahy se už nikdy nezmění, nezlepší. Zkus se od toho oprostit a uvidíš, že se zbavíš obrovského břemene a bude se ti lépe dýchat.

Nikdy se nevzdávej svých snů, protože my všichni víme, že si jednou to cukrářství stejně otevřeš, že si jednou vysloužilého závodníha chrta Teddyho, na kterého už se koukáš přes dva týdny, jednou pořídíš, a když už nebude moci vystoupat schody, vezmeš ho do náručí a těch pět pater s ním vyjdeš jako nic. 

Neboj se toho, že nevíš, co bude, co se na tebe v budoucnosti chystá nebo že nevíš, čím bys jednou chtěla být (jo, dobře, cukrářkou, ale...).

Dělej, co tě baví, protože to tě dělá takovou, jaká doopravdy jsi - dál miluj čtení, Nutellu na lžičce, černej čaj s medem a citrónem, nepřirozeně moc spi, buď stále milovník psů, umění a hudby.

Ochočila sis ve 14 letech bitbulla v karanténě, tak to měj na paměti jako paralelu k tvému životu.

Konečně uznej, že je strašně super, že si lidi myslí, že je ti třináct, ale ono je ti dvacet. To znamená, že až ti bude třeba třicet, tak budeš vypadat na dvacet, chápeš?

6 komentářů:

 1. Krásný článek! Všechno nejlepší, opozdene :)

  OdpovědětVymazat
 2. v tolika větách jsem se úplně viděla!
  jinak opožděně krásných sladkých dvacet Anežko <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! Jsem zvědavá, z čeho všeho se poučím, až si to budu číst s dalším ročním odstupem!

   Vymazat
 3. Skvělý článek, taky bych se mohla inspirovat - za půl roku mi bude 25. Těch pravd bych snesla... ok, ne snesla, ale potřebovala, aspoň dvakrát tolik. :-D
  A opožděně všechno nejlepší! :-)
  Tlapka
  www.tlapka.pise.cz

  OdpovědětVymazat