středa 15. února 2017

Sůl moře | Ruta Sepetys

Pomalu ale jistě se probírám knihami, které jsem dostala o Vánocích, proto byla další na řadě Sůl moře. Kniha, která byla na GoodReads ohodnocena jako nejlepší kniha žánru young adult za rok 2016, a na kterou jsou slyšet na každém (knihomolském) rohu chvály. 
Jak jste si již mohli všimnou z mého výběru knih, jedním mým oblíbeným tématem je druhá světová válka. Pro monoho spisovatelů je tato událost silným zdrojem pisatelské inspirace, která ale v mnoha případech může dopadnout velice špatně - stačí jen malá neznalost historického kontextu a z dobře vyhlížejícího příběhu se může stát pouhý rádoby historický román. Já jsem při výběru měla štěstí - Jsou světla, která nevidíme považuji za ten nejlepší historický román z období druhé světové války, který nepředčila ani Sůl mořeSůl moře, historický román, jejíž autorkou je světoznámá a v dnešní době velice populární Ruta Sepetys, vypráví příběh 4 naprosto odlišných lidí, jejichž příběhy se v jeden moment náhodně protnou. Rok 1945 byl jak pro Němce, tak i pro spojence velice nebezpečným rokem a to kvůli postupování Sovětů v čele se Stalinem směrem na západ. Převládá chaos, bída, hladomor, strach, ale i kuráž a motivace k útěku a nalodění se na palubu Wilhelma Gustloffa - loď, kterou všichni vidí jako jejich spásu. Joana. Mladá Litevka, která se vyučila zdravotní sestrou a právě tato dovednost jí a dalším lidem zachrání život. Spolu s ostatními utečenci prchají za záchranou jménem Wilhelm Gustloff. Během jejich cesty potkají Floriana. 
Florian. Prušák, který byl ošálen nacistickým režimem a samotným Geuleitrem Kochem, a který přestal naslouchat svému otci, což jak on sám zmiňuje, byla největší chyba v jeho životě. Má jediný cíl - zachránit svoji sestru a pomstít se režimu. Jeho restaurátorská profese mu během jeho útěku poslouží jako dokonalé maskování. Do jeho života se ale zapletla Emilia. 
Emilia. Polka - v očích Hitlera byla zrádce, podřadná rasa. Během svého prchání potká Floriana a spolu s ním i skupinku dalších utečenců v čele s Joanou. Neuměla litevsky, neuměla téměř slovo německy, její osud byl pouze v rukou Floriana a Joany, kteří ji i přes to, že byla Polka, propašovali na palubu a to hlavně díky falešným dokladům. Zde potkají Alfreda.
Alfred. Námořník, který je více jak oddaný nacismu a Adolfu Hitlerovi. Jeho imaginární dopisy, které doprovázejí jeho příběh, jsou zasílány lásce, na kterou nikdy nedosáhne. Touží  po uznání, ale všichni jím jen opovrhují. 

Díky rozdílným postavám, kvůli kterým můžeme nahlédnout na rok 1945 z různých úhlů pohledu, a struktuře celé knihy, která je rozdělena na krátké kapitoly, které se věnují právě jedné z těchto čtyř postav, dostává kniha spád a šmrnc - jednoduše se od ní jen tak neodtrhnete. Každopádně jsem očekávala trochu víc. Možná není young adult nic pro mě, nadruhou stranu je to první mnou přečtená kniha tohoto žánru, tudíž je celkem brzy na to uchylovat se k jakýmkoliv verdiktům. Vzhledem k výbornému hodnocení a častým chválám byla moje očekávání poněkud vysoká, ale žádné velké zklamání se také nekonalo. 

2 komentáře:

 1. Hezká recenze! Hežčí než ta moje :D :( Jinak krásné jednoduché fotky!
  All about Candys life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bych vůbec netvrdila! Tvoje recenze je skvělá s nádhernými fotkami - je zajímavé, jak si každý vezme s knihy něco jiného :)

   Vymazat