středa 8. února 2017

Literární spolek Laury Sněžné | Pasi Ilmari Jääskeläinen

Je to neuvěřitelné, ale mám za sebou další přečtenou knihu s naprosto skvělým načasováním. Literární spolek Laury Sněžné jsem četla v období té nejkrásnější lednové zimy, kdy jsem za okny pozorovala poletující sněhové vločky a letmé sluneční paprsky. Nikdo jsme tomu nevěřili, ale zima se vrátila (a možná ji přivolala zrovna Laura Sněžná)
Jak jste již mohli číst v mém článku o mých čtenářských cílech pro rok 2017, Literární spolek Laury Sněžné nesměl chybět (a možná bych tuto knihu zařadila i na první místo). Knihu, na kterou jsem se opravdu těšila a měla na ni velká očekávání, mi splnila vše, co jsem od ní požadovala. Nejen, že jsem věděla, že finský spisovatel Jääskeläinen a jeho styl psaní, který jsem poznala v jedné z povídek knihy Lesní lišky a další pozoruhodné příběhy, se mi na první čtení zalíbil, ale také mě upoutal popisek na přední straně knihy, že jde o severský magický realismus, a že je autor velice podobný ranému Murakamimu. 


„Knihu, na kterou jsem se opravdu těšila a měla na ni velká očekávání, mi splnila vše, co jsem od ní požadovala."Jak jistě všichni víte, magický realismus jsem si oblíbila hlavně právě díky tomuto japosnkému autorovi, tudíž pohled na tento literární styl ze strany Skandinávie je nadmíru potěšující. Mírné obavy sice plynuly z toho, že jsem zatím nenašla cestu k severské knižní krimi scéně, každopádně magický realismus jsem vítala s otevřenou náručí.
Ústředními postavami celého příběhu jsou členové literárního spolku Laury Sněžné, která je jednou z nejúspěšnějších finských autorek dětských knih. Celý Zaječín, město, ve kterém se příběh odehrává, žije pro Lauru Sněžnou a její literární úspěchy. Literární spolek měl mít deset členů, každopádně jeden stále chyběl. Zakladatelka tudíž vybrala další členku, kterou se stala Ella Milanová. Mladá učitelka, které ztroskotal vztah kvůli její neplodnosti, která ji doprovází celým životem. Vystudované literární badatelce se ale obrátí svět vzhůru nohama, když zjistí, že ji Laura Sněžná vybrala jako poslední členku spolku. Ella byla pozvaná na slavnostní ceremoniál, při kterém se stala záhada, která doprovází celou knihu - Laura Sněžná zmizela. Ella, která má badatelství v krvi, postupem času odhaluje různá tajemství a nejasnosti ohledně literárního spolku. 


„Opravdu byla jediným desátým členem? 
Proč existují knihy, kde je naprosto popleten jejich originální příběh? 
Co se skrývá za samotnými členy spolku a kdo vlasně jsou?"Magický realismus se šmrncem detektivky mě opravdu zaujal. S další a další stránkou zjišťujete stále víc a vám nezbyde nic jiného než si v duchu zamumlat: „Jo, aha!" Kniha se četla výborně nejen kvůli stylu psaní, ale také díky kratším kapitolám, které vás nutí číst dál a dál. Skvělé zpracování knihy (klobouk dolů nakladatelství Paseka) a vhodné vybrání paperback formy, která je více než praktická. 6 komentářů:

 1. A to ťa určite poteší, že od autora vyjde čoskoro ďalšia kniha - Magický průvodce městem pod pahorkem. Inak ak by si chcela viac fínskeho podivna, ako sa žáner nazýva a nevadí ti čítanie v angličtine, odporúčam stránku www.finnishweird.net. Už sú tri e-knihy a svoju poviedku tam má aj Pasi Ilmari Jääskeläinen. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělý! Děkuju moc za tip, rozhodně na to kouknu! :)

   Vymazat
 2. Už bych si ji měla konečně přečíst. Jsem hodně zvědavá jestli se mi bude líbit, ale věřím, že bude. Opravdu nádherné fotky. Přeji ti krásný zbytek dne. :)
  Reading With Lucy

  OdpovědětVymazat
 3. Za sebe doporučuju ještě Mistr a Markétka od Bulgakova. Lauru Sněžnou jsem měla v hledáčku dlouho a taky se mi moc líbila. Četla jsem ji před pár týdny :-).

  OdpovědětVymazat