středa 7. prosince 2016

What do books mean to me?

Když jsem jela již podruhé za den svojí obvyklou třiceti minutovou projížďku metrem a v ruce jsem držela opět knihu, zamyslela jsem se nad tím, co pro mě knihy vlastně znamenají.Jako první bych zmínila útěk. Knihy pro mě znamenají jeden z nejlevnějších a nejpřístupnějších úniků. Nemusíte si pořizovat knihu, jejíž cena se pohybuje okolo stovek korun, mám pro vás tip. Stačí, když zajdete do jakéhokoliv antikvariátu a zamíříte do sekce knih za deset korun, vyberete si knihu podle vzhledu, názvu a nebo čistě náhodně a voilà! Teď jen stačí si s ní sednout do vaší oblíbené kavárny, strávit s ní cestu v metru a nebo ji vzít rovnou do postele. Když jsem byla nedávno v Národní knihovně, všimla jsem si projektu Kupbook - malé knihovničky s knížkami a vedle ní pokladnička, do které stačí vhodit 20 korun a kniha je vaše. Heslo: Dejme knihám nový život (a já přidávám... protože si to zaslouží).

Čtení je jedna ze zaručených aktivit, které mě uklidňují. Vypnout od všechních starostí a problémů, ponořit se do naprosto odlišného světa. Někdy se vám může stát, že i přes samé problémy nedokážete číst, aniž byste se ani jednou nepřistili, že přemýšlíte nad něčím, co vám dělá starosti. A to je naprosto v pořádku, protože někdy vám i čtení a knižní příběhy pomohou s rozluštěním onoho problému a nebo vás přesvědčí o tom, že nemá smysl se nad takovou věcí rozčilovat nebo stresovat. A kombinace aromatických svíček, podzimního sychravého počasí, sálajícího tepla z topení a vás, kteří jste právě vylezli z horké vany a nyní se ponořujete do světa fantazie skrze knihu? Doslova ráj na zemi.

S knihami nikdy nejsem sama. Jak jsem se již několikrát zmínila v předešlých článcích, moc si nerozumím s lidmi na nové škole, ale jak víte, také mi to vlastně nijak nevadí. Když čekám na přednášku nebo dorazím do školy dříve, stačí mi dvě věci - kniha a volné místo. Ano, musím znít jako šílený outsider, samotář a vyvrhel společnosti. A ano, možná, ale taková já prostě jsem a jiná nebudu. Na naší škole se nachází rovnou dvě studovny, kde je ticho, teplo a můžete si tam kdykoliv zalést a trochu se odreagovat od školních povinností.

Co se mi ještě nikdy nestalo, ale ráda bych, aby se mi to jednou přihodilo, je, že knihy sbližují. Jen si to představte - jedete v tramvaji a jste naprosto pohlceni příběhem knihy, kterou právě čtete. Najednou přichází zcela neznámá osoba, která vám řekne: „Tuhle knížku miluji. Co jsi ještě četla od tohoto autora?" Docela dobrý conversation starter, ne? A pokud se vám toto nestane, knížka je jeden z nejlepších dárků, kterými můžete obdarovat své milé. A co teprve, když někomu představíte knižní svět a pohltí je to stejně jako vás (viď, milý?)Jednoduše mě knihy obohacují ve všech možných směrech - dělají mě šťastnou, poučují mě, motivují a inspirují. 

2 komentáře: