středa 28. prosince 2016

MY 2016 BOOKS

Ať chceme, nebo ne rok 2016 pomalu ale jistě končí. Nesmíme se poddávat zimním depresím nebo tomu, jak jsme se opět vzdali našich novoročních předsevzetí. Možná to říkám jen sama sobě, jelikož pro mě je konec roku asi tím nejsmutnějším obdobím - abych byl přesná - odbíjející minuty posledního roku bych nejraději zaspala, protože ve mě vyvolávají neudržitelnou úzkost, kterou bohužel neovlivním. Abychom si ale ten konec roku zpříjemnili, chtěla bych zrekapitulovat svojí knižní cestu rokem 2016 (a musím se rovnou přiznat - jsem na sebe pyšná)Poprvé jsem si na rok 2016 stanovila GoodReads Reading Challenge a svůj cíl 30 knih jsem (a teď prosím o fanfáry) splnila - dokonce jsem ji o jednu knihu i předčila! Výhoda takové výzvy je jasná - nutí vás to číst, můžete vidět váš čtenářský pokrok, být v obraze, kolik přesně vám ještě z knihy zbývá a pochlubit se nebo inspirovat další knihomoly. A jaké knihy byly ty nejlepší za tento rok? 

Jsou světla, která nevidíme | Anthony Doerr 

Tuto knihu jsem dostala k Vánocům, ale bohužel jsem se k ní dostala až v březnu roku 2016. Kniha vyhrála právem několik ocenění, mezi které patří i prestižní Pulitzerova cena. Náhled na tématiku druhé světové války z pohledu mladé slepé dívky dostává tato historická událost zcela nový rozměr. 


nejkrásnější kniha roku 2016Dívka ve vlaku | Paula Hawkins

Na Dívku ve vlaku jsme byli všichni zvědaví. Bestseller s tématem ztracené dívky a ženy závislé na alkoholu. Všichni jsem se ale báli, aby nás kniha nezklamala, jelikož se během několika měsíců stala naprostým hitem - kdo nečetl Dívku ve vlaku, jako by nebyl (správným knihomolem). Kniha alespoň mě neskutečně překvapila. Dokonalé charakteristiky postav a zajímavě pojatá dějová linie mi ještě do teď utkvěly v paměti. A filmové zpracování? Nejen, že vyvolalo neskutečný druhý boom kolem celé knihy, ale také se pro mě stalo nejlepším filmovým zpracováním knihy, které nemohlo žádného knihomola zklamat. 


nejlepší psychologický thriller roku 2016 Když se mi do rukou dostala další kniha od Remarqua, vůbec jsem nepochybovala o její kvalitě. Jak všichni víte, Remarque patří mezi mé nejoblíbenější autory klasické literatury a kniha Noc v Lisabonu mě pouze utvrzuje v mém přesvědčení. Kniha, která vypráví příběh německého migranta, který opouští svoji vlast, jelikož nesouhlasí s nacistickým Německem, dodává druhé světové válce opět nový rozměr, jelikož pohled na tuto událost skrze oči německých migrantů je velice ojedinělý. 

nejlepší klasika roku 2016Během mého čtenářského dobrodružství roku 2016 jsem si potvrdila, že Murakami je opravdu mým nejoblíbenějším autorem a také jsem zjistila, že čím kratší jeho titul je, tím je také lepší. Jedná se o knihu, která popisuje milostný život chlapce, kluka a nakonec i muže. Byla to má poslední knížka vypůjčená v městské knihovně u nás ve městě a dalo by se říct, že i ta nejlepší.

nejkrásnější Murakamiho kniha roku 2016Nedávno přečtená kniha Girl at War mě uchvátila nejen svým zpracováním, ale také tématem, které se zaobírá občanskou válkou v Jugoslávii. Děj je rozdělen na dětství a dospělé období hlavní hrdinky celé knihy. Celkem mě mrzí, že nynější bookblogger scéna zcela opomenula tento historický román. P.S.: Všimli jste si, jak jsem si oblíbila historické romány? 

nejlepší historický román roku 2016Nečekala jsem, že se mi něco takového bude líbit, a že bych knihu Než jsem tě poznala vůbec dočetla. Nakonec byl opak pravdou. Někdy prostě potřebujete naprosto vypnout u knihy, která vám sice nic moc nedá, ale pohladí vás po duši a dá vám náruč uklidnění. Jsem hodně zvědavá na druhý díl Život po tobě!

nejromantičtější kniha roku 2016


Manžela jsem nezabila | Liu Zhenyun 

Nakonec skončíme s něčím, co mě opravdu zklamalo. Kniha Manžela jsem nezabila mě naprosto nadchla svým tématem, které se zaobírá politikou jednoho dítěte v Číně a jejími důsledky. Ale bohužel se kniha příliš táhla, nemohla jsem se do ní pořádně začíst a na konci jsem dokonce přeskakovala celé stránky (a i bez toho mi neunikla hlavní pointa)

největší knižní zklamání roku 2016


A jaké knihy patří mezi vaše nejoblíbenější za rok 2016, a které byste naopak roznodně nikomu nedoporučovali? 

2 komentáře:

  1. Zápisky z Tibetu, rozhodně! Mám dojem, že by se Ti to taky mohlo zachytit v mysli a srdci. :)

    OdpovědětVymazat