pátek 23. prosince 2016

Happy Holidays | OnMyMind

Dlouhou dobu jsem se neozvala. Můj poslední příspěvek mluví zcela za vše - mimochodem je to jeden z mých nejúspěšnějších článků za poslední půl rok, což je alarmující. Klikli lidé na tento příspěvek pouze ze zvědavosti (aneb Co jí zase je) a nebo jen proto, že jsou na tom stejně nebo chtěli vyjádřit podporu? To se asi nikdy nedozvíme. Každopádně mé chmurné myšlenky sice nezmizely, ale také nepřibývají - řekla bych, že došlo ke stabilizaci, tudíž teď životem tak proplouvám. Chápu, že většina lidí asi moc nepobírá, o čem teď právě mluvím, ale vy, kteří jste to také někdy zažili, imaginárně vás poplácávám po zádech. Také si má negativní nálada, která zcela převzala kontrolu nejen nad mými myšlenkami, ale také nad celým mým tělem, nevybrala dobré období - vánoční. 

Vánoce jakoby letos nebyly. Centra města jsem se vyhýbala, a když jsem přeci jenom musela jít koupit nějaký ten dárek, šla jsem cíleně, protrpěla jsem si frontu, zaplatila a odešla. Stavit se na Staroměstském náměstí na svařák (který stejně nemám moc ráda), trdelník a prohlédnout si letošní strom se také nekonalo. Po celém dni ve škole jsem měla náladu jen na to rychle usnout. S mým klukem jsme letos ani Vánoce neslavili - nebyl čas, nálada a celkově jsme byli tak nějak všelijak ztrápení, takže jsme byli rádi za každý volný večer. Ale konečně jsem doma a všechno se zdá klidnější, i když více než nad tím, co asi tak dostanu pod stromečkem, pořád myslím na úkoly do školy, které musím během volných dní stihnout. 

Dnes jsem si místo vánočních pohádek otevřela ke snídani Respekt a ihned mě zaujal dopis Češky žijící v USA, která nemá ráda Vánoce. Říct toto v předvánočním období v Čechách chce kuráž a dotyčný by se měl vyzbrojit různými argumenty, které ho ochrání před sprškou kritiky. A já ji letos tak strašně chápu. Dejme lidem na výběr, jestli si dají kapra s bramborovým salátem, nebo tofu s coleslawem. Jestli oslaví Vánoce v Indii (ahoj, ségra!), nebo s rodinou na jedné hromádce v rodném městě. Jestli Silvestr chtějí strávit ve společnosti, nebo si ho užít v obložení chlebíčků, rychlých špuntů před astrádami v televizi (ano, to je můj plán). Já osobně nemám letos na Vánoce chuť ani energii. Chápu, že za to může moje depresivní nálada, které se zbavím jen tím, že budu čekat, až odejde, ale díky tomu se můžu lépe sžít s lidmi, kteří nemají Vánoce rádi, ať je to z důvodů osobních nebo náboženských. 

Ale ať už jste vánočním maniakem, který od prvního prosince vlastní minimálně tři adventní kalendáře a den, který nebyl zakončen vánoční pohádkou, jakoby neexistoval, nebo vánočním skeptikem, přeji vám Happy Holidays - ostatně, jak bylo popsáno v již zmíněném článku, někteří lidé spíše než přání v podobě Veselých Vánoc ocení přání Veselých Svátků (i když český překlad je o něco kostrbatější)

2 komentáře:

  1. přeji ti, ať je brzy zase lépe, do dobré ani festive nálady se nelze nutit, moc ti rozumím
    posílám objetí!

    OdpovědětVymazat