středa 9. listopadu 2016

A Wild Sheep Chase & After the Quake | Haruki Murakami

Jak jste se mohli dočíst v předchozím článku, abych stále nečetla onoho samého japonského autora, vybrala jsem si jiného, který mě vcelku zklamal. Proto, abych si spravila (japosnkou) chuť, do ruky si mi dostala kniha Hon na ovci od již všemi (miniálně ode mě) známého Haruki Murakamiho. A Wild Sheep Chase | Haruki Murakami 

Než se dostaneme k samotné knize, chtěla bych vám doporučit jednu věc či instituci, která se jmenuje Knižní Klub, kde se stačí zaregistrovat a vám se tak otevírá nekonečný svět (zlevněných) knih - jedinou podmínkou je objednat si minimálně jeden titul z katalogu, který si můžete prohlédnout na internetu a nebo vám jednoduše přijde do vaší schránky - to je podle mého názoru velice příjmená podmínka. Ale přijde mi, že už jsem vám o tomto všem již jednou vyprávěla, takže se vrhneme raději na Hon na ovci!

Byla to opravdu zvláštní kniha, která se od ostatních Murakamiho knížek celkem liší. Kniha vypráví o hledání ovce s hvězdou pod výhrůžkami a vydíráním. Hlavní postava se tedy vydává se svojí přítelkyní za jednou jedinou ovcí z tisíců v Japonsku. Náhody a štěstí je ale přivedou na správné místo. Co vše ale bude hlavní postava ochotna podstoupit k získání cenných informací? O co vše nakonec přijde? Každý z vás, kdo knihu četl, si může sám představit, co Murakami pod tou onou ovcí opravdu představoval. Nejen, že se z části jednalo o detektivní příběh (a s tím bych byla u Murakamiho opravdu opatrná), ale chvílemi se mi myšlenky v knize podobaly existencionalismu. Každopádně krásná kniha, která ale nebude patřit mezi mé nejoblíbenější od Murakamiho. 


„Co vše ale bude hlavní postava ochotna podstoupit k získání cenných informací? O co vše nakonec přijde?"


Jak můžete sami vidět, moji chuť jsem si touto knihou ne tak úplně spravila. Každopádně bych chtěla vyzdvihnout to, že popis zasněžené krajiny a toho, jak je pár sám se sebou a jejich myšlenkami zavřený na horské chatě, mi vnukla nápad, že bychom mohli takhle leden strávit taky někde zavření nebo spíše zabarikádovaní malinkou sněhovou lavinou. 
After the Quake | Haruki Murakami 

A aby toho nebylo málo, cestou zpět do Prahy se mi zatoulala do kufru další kniha od Murakamiho a to Po otřesech, kterou jsem mimo jiné pořídila za stovku bez koruny v Neoluxoru (a tomu jsem nemohla vůbec odolat). Dalším velkou výhodou bylo to, že se jedná o tenkou 150 stránkovou knížku, která se v mém batohu do školy lehce ztratí. Vyplňovala mi   30 minut v metru cestou na přednášky a semináře - právě tento faktor je pro mě momentálně rozhodující. Sbírka povídek, kde nechybí ani surrealismus a alegorie, popisuje chování lidí při zemětřesení v Japonsku. 


„Vyplňovala mi 30 minut v metru cestou na přednášky a semináře."


Říká se, že tato sbírka nějakým způsobem posunula Murakamiho tvorbu dále. Buď cesty metrem vzaly svoji daň a nebo jsem větší změnu nepoznamenala. Nejednalo se o nic závratného, ale oddechovka v podobě Murakamiho se cení pokaždé.

P.S.: Nikdy jsem nevěřila, že se budu každé ráno těšit na to, až se budu ještě pomalinku probouzet během třiceti minut s milou knihou v ruce! 

*     *     *

As you might have read in the previous post, I did not want to read just one Japanese author so I picked up another one but I was quite disappointed. To make myself feel better again about the Japanese literature, I grabbed a new book called A Wild Sheep Chase by my beloved (and well-known) Haruki Murakami. 

A Wild Sheep Chase | Haruki Murakami 

Before I will start talking about the book itself, I would like to recommend you one online bookstore called Knižní Klub - you can register for free and enjoy the unlimited numbers of discounted books. The only duty is to buy at least one book from a catalogue which will come to your mailbox - and this is the most perfect duty I have ever had. But stop talking about this and let's begin with the book, shall we? 

It was a very strange book which was quite different from the other Murakami's books. The story is about finding one cheep in the millions of them and the symbol of this sheep is more than obvious - it is the sheep with a star. Coincidences and luck fortunately came and it led them the right way. What will the main character be willing to do to gain very important information? Everyone, who read this book, can image what Murakami meant by the sheep. Not only it was a detective story (and I would be very cautious about mentioning detective story beyond Murakami's name) but sometimes I also found some existentialism thoughts. 

„What will the main character be willing to do to gain very important information?"


As you can see, I did not really cure my disappointment. Anyway... I would like to highlight that the snowy landscapes made me want to spend some time in a cottage nowhere in the snowy hills. 


After the Quake | Haruki Murakami 

On my way back home another Murakami's book got lost in my suitcase and it is called After the Quake which cost me only 99 CZK and I bought it in Neoluxor bookstore (another tip for you so hurry up into the store). Another big advantage is that the book itself is really thin so it easily fits into my backpack to school. It fulfilled my 30 minutes in the underground - and this is a very important factor for me (right now). The collection of stories, where there is not missing surrealistic thoughts and allegories, describes an earthquake in Japan. 

„It fulfilled my 30 minutes in the underground."


It is said about this book that since this collection Murakami has changed his way of writing. Maybe it is because of the underground or I just did not notice the difference. But what I really appreciate is that it is a relaxing book. 

Žádné komentáře:

Okomentovat