středa 12. října 2016

Other books | Liu Zhenyun, Yasutaka Tsutsui & more

Některé knihy mi sice nedaly tolik, co bych od nich možná čekala, ale zapřít vám je si nedovolím, protože přeci jenom byste o nich měli vědět. A pro tentokrát tu máme asijské autory - Liu Zhenyun a Yasutaka Tsutsui.Manžela jsem nezabila | Liu Zhenyun
Na tuto knihu jsem v knihovně čekala témšř měsíc a bohužel mě neoslovila tak, jak bych si od ní přála, jelikož téma mě naprosto uchvátilo. Kniha vypráí příběh Lotos, která se svým manželem v žije v Číně a jak všichni moc dobře víme, v Číně zavedli tzv. politiku jednoho dítěte, cože znamená jediné - jeden pár, jedno dítě. Jenže Lotos se s jejím manželem podařilo podruhé otěhotnět. Už už byla rozhodnuta jít na potrat, ale jak tak seděla v ordinaci a čekala na doktora, který zákrok provede, myšlenky se jí nořily hlavou a ona se na poslední chvíli rozhodla, že si její druhé dítě nechá. Byla si vědoma toho, že to bude velký problém, ale jak poznáte, Lotos má vždy nějaký (někdy ale ne zcela) domyšlený plán. 


„A Lotos zuřila."


Plán zněl jasně - s manželem se domluví, že se rozvedou, aby mohla Lotos přivést dítě na svět jako svobodná matka. Po narození dítěte, se ale podruhé vezmou, jelikož každý z páru si může přivést do „nového" manželství jedno dítě. Jak jsem již zmínila, plán byl nedomyšlený v tom slova smyslu, že jejímu manželovi se oividně nedalo věřit, jelikož si během jejich pauzy v manželství našel přítelkyni, se kterou byli také v očekávání. A Lotos zuřila, ale přesto svého manžela nezabila. Jak tedy nakonec příběh skončil? 

Paprika Yasutaka Tsutsui
Jak již možná všichni víte, miluji japonskou literaturu všeho druhu a abych stále nečetla stále dokola Murakamiho, rozhodla jsem se sáhnout po jiném autorovi. Knihu samotnou mám doma již přes rok, když jsem ji s nadšením ulovila v Neoluxoru za směšnou cenu, na kterou si právě teď nevzpomenu, ale rozhodně klesla pod 100,- poté, co jsme shlédla video mé oblíbené Marzii, která o ni mluvila jako o absolutně nejlepší knize. Moje nadšení mě ale opustilo po 1/3 knihy. Nutno dodat, že třetinu knihy jsem zdolala tak po půl roce stálého snažení a věčného odkládání knihy - jednoduše jsem se musela ke knize skutečně přemlouvat. Nejprve mě kniha nudila, poté ohromila a bohužel opět nudila. 


„Moje nadšení mě ale opustilo po třetině knihy."


Sci-fi námět o zkoumání snů pomocí zvláštního a jedinečného přístroje, který (jak v knize zjistíme) se dá velice snadno zneužít je senzační, samotné knize by ale prospělo zkrácení zbytečně zdlouhavých pasáží, které dělají knihu velice těžko zdolatelnou. 


I Did Not Kill My Husband Liu Zhenyun
I have been waiting for this book in library for ages and unfortunately it did not satisfy me as I have expected because the theme of the book really caught my eye. This book depicts a story of Lotos' and her husband's (obviously) life in Chine and as we all know there is the policy of one child but Lotos carried a second child. She was convinced and prepared for the abortion but when she was waiting at the doctor's, she made changed her mind and left the office. She was aware of the big problem ahead of them but as you will understand and get to know her, she always has a plan.


"Lotos got angry. Really angry."


The plan was clear - they agreed that they will divorce, she will deliver their baby and than they will get together and marry again. But the plan was not as good as it seemed at the beginning because her husband definitely left her 'wife' and married another woman who he is expecting baby with. Lotos got angry. Really angry. But as we can read through the title, in the end she did not kill her husband. But what really happened? 

Paprika Yasutaka Tsutsui
As you already know, I love every kind of Japanese literature but I do not what to read only Murakami all over again and again. So I have decided to find another Japanese author. I have the book physically at home one year - I bought it in one bookshop for ridiculous prize and I must confess I was pretty happy about it but not that excited about the book itself. I could not persuade myself to continue in this book but finally about a few tries I finished it. Firstly I was bored, afterwards I was amused and bored, amused and so on. 


"... but I was not that excited about the book itself."


Sci-fi theme about investigating dreams through a machine which can be easily misused was brilliant. Maybe some parts of the book were too long to handle. 

Žádné komentáře:

Okomentovat