středa 26. října 2016

BOOKS & MOVIES: The Girl on the Train | Paula Hawkins

Přesně 8. června 2016 jsem publikovala článek s recenzí na knihu Dívka ve vlaku, kterou jsem sice dostala k mým únorovým narozeninám, ale kvůli maturitním shonu ve škole a povinné četbě jsem ji odložila až na čas očekávaný čas volna a začátek dlouhých prázdnin. A přesně 10. října jsme se vydali zhlédnout film. Ale nebylo to ledajaké kino. Byl to nádherný kinosál v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v Praze a pokud jste si tedy stihli hodinu před promítáním vyzvednout místenku, měli jste film zadarmo. Protože jsem se chtěla zaregistrovat do pražské knihovny, byli jsme tam opravdu brzy a již deset minut před tím než odbila hodina před promítáním, jsme dostali 91. a 92. lístek (takže o to byl samozřejmě velký zájem)

Jak si tak pročítám mou červnovou recenzi na Dívku ve vlaku, zjišťuji, že jsem knihu přečetla již v březnu, tudíž měsíc po mých narozeninách, a že jsem ji stále někomu propůjčovala (a na to si velice dobře vzpomínám, protože mi z knihy často zbýval pouze její obal). Na knize jsem si oblíbila její autentickou strukturu a dějové linie, které se dělily na hlavní postavy z knihy, a které se často retrospektivně vracely tak, abyste stránku po stránce mohli pronikat hlouběji do případu nezvěstné Megan

Byla jsem velice zvědavá na to, jak se právě s touto specifičností poperou filmaři - a byla jsem ohromená. Dějové linie byly zachovány přesně jako v knize (a pokud jste někdo četl knihu a pamatujete si na kapitoly s názvy jmen hlavních postav, použili dokonce i stejný font, ale to je postřech opravdu jen pro fajnšmekry), což nedávalo spoustě lidem smysl, jak jsem se po skončení filmu dozvěděla na dámských toaletách. Ale kdyby četli knihu, ... 

Herce, které použili, jako kdyby vystřihli z mé fantazie, protože přesně takto jsem si je při čtení knihy představila. Co mě ale zrazilo, bylo, jak moc byl film emotivní a psychologický, proto ne náhodou má štítek psychotriller. Musím přiznat, že takto silně na mě kniha nepůsobila, ale možná to bylo způsobené tím, že v kině to vidíte na plátně černé na bílém a jiné faktory jako například hudba, samotné barvy a zpracování na vás více působí. A když se na plátně objevila herečka, co hraje Alex Voss v Orange is the New Black, se Standou jsme se na sebe jen potutelně podívali, protože ten seriál milujeme (a berte to od nás jako velké doporučení na seriál pro dlouhé prokrastinační večery)

Takže pokud nemáte dnes večer o dělat a nebojíte se, že budete odcházet z kina obezřetně a v každém malém podchodu nebo viaduktu se budete ohlížet za sebe, nezbývá mi nic jiného než vám film srdečně doporučit! 

P.S.: A pokud smutníte, že jste nestihli tuhle skvělou akci od pražské knihovny, nezoufejte! Prý chystají každý měsíc filmový večer zadarmo (ale pšt).


*     *     *     *     *

Exactly on 8 June 2016 I have published a review of the book called The Girl on the Train. Even though I got this book on my birthday, I did not have enough time through all the school chaos so I postponed it to the beginning of the big and expected holidays. And exactly on 10 October 2016 we have watched the movie. 

But it was not an ordinary theater. It was a beautiful theater right in the Central Library in Prague and if you had been lucky enough and had got yourself a tickets one hour before the movie started, you would have had the movie for free. I also wanted to register to the Prague Library so we were there quite early. But despite the earliness we still got numbers 91 and 92 (so of course there was a lot of attention around the movie for free)

As I am reading back through the article about the book The Girl on the Train, I am slowly finding out that I read the book in March and I still had only the cover of the book because I lent it too many times (and I can remember the cover without the actual book very well). I really liked about the book the story lines which were dedicated to the main characters and how the story went retrospective so that you could get deeper to the story of a missing woman called Megan

I was very curious how the filmmakers would work out the speciality of this movie - and I was astonished. The story lines were kept exactly as it was in the book (and if you have read the book and you can remember the chapters' names, they also used the same font but this fact is only for the true fans) but this was quite confusing for some people as I have fond out on the ladies' rooms. If you only read this book ...

The actors they set to the story were exactly how I have imagined them while I was reading the book. What really surprised me was how the film was moving and psychological because I did not feel it this way while reading it but maybe the factors such as music, effects and the environment helped the situation. And when the actor from Orange is the New Black who stars Alex Voss appeared on the screen we were pleasantly surprised with my boyfriend because we LOVE this series (and take it as a big recommendation from us to you for the long procrastinating evenings).

So if you have nothing to do this evening and you are not afraid of walking out from the theater and being alone under the bridge, there is no exception! 

P.S.: And if you are sad about missing a movie for free, no worries! There will be once a week one movie for free for all of us (but shh).

2 komentáře:

  1. Souhlasím, taky se mi líbilo, že zachovaly hlavní dějovou linku. Myslím, že tohle je jedna z těch povedenějších filmových adaptací.:)

    OdpovědětVymazat