středa 14. září 2016

WE GO TO DENMARK | seven days

A tak jsme prvního září vyrazili, před sebou 1000 kilometrů, v autě jídlo na přesně týden a oblečení na ještě více. Jenže to jsem ještě nevěděli, že se náš výlet do Dánska zvrhne v roadtrip i po Německu.Naše cesta začala spontánně a větou: „Co kdybychom vyrazili na začátku září do Dánska? A co jet autem?“ Slovo dalo slovo a my jsme začali vše plánovat, kupovat jídlo, půjčovat si travel guide, abychom věděli, co opravdu stojí za to. Čeho jsem se báli nejvíce, byla cesta. Já jako neúspěšný řidič, který nemá ani auto, jsem nepřipadala v úvahu. Kamarád, jakožto zdatný řidič i s autem, už byl lepší nápad. Přepočetli jsme kilometry, v půli cesty jsme si domluvili ubytování a mohla začít cestovní horečka

Jelikož cesta byla dlouhá a ani jednoho z nás nebaví několik kilometrů sedět a soustředit se jen na jízdu, rozhodli jsme se, že cestou tam i zpět přespíme v severním Německu, abychom něco viděli a také (a to hlavně) abychom nabrali síly na další kilometry. 

Vyrazili jsme prvního září a naší první zastávkou byly Františkovy Lázně. Lázeňské městečko jsme si v rychlosti prošli, zvýšili jsme trochu průměrný věk tamějších turistů seniorů a říkali jsme si, jak bychom si některé lázeňské procedury chtěli vyzkoušet, ale cena parkování za hodinu a další kilometry před námi nás donutily nasednout a jet dál. 

FIRST STOP FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Abychom cestu přes celé Německo zvládli bez fyzické i psychické újmy, v polovině cesty Německem na nás čekala další zastávka a to Dessau. Město, které žije hlavně Bauhausem, což je moderně založená umělecká škola zabývající se hlavně architekturou. Známá osobnost, kterou byste mohli znát i z mých předešlích článků, je Miese van der Rohe, který zde hrál zásadní roli. A pokud si zaplatíte něco kolem čtyřech eur, dostanete povolení si prozkoumat Meisterhäuser, které vystavěli ti nejznámější učitelé. 

SECOND STOP DESSAU
Po několika dalších hodinách, přejetí Hamburku bez dopravní zácpy a po zkratkovém zmatení na německé dálnici jsme konečně dojeli do naší další zastávky - městečka Celle. Aby toho nebylo na nás moc, zabookovali jsme si na AIRBNB ubytování u mladé slečny, která nám poskytla nocleh na jednu noc. A to ne jen tak ledajaký nocleh, ale nocleh snů. Možná si to říkám u každého ubytování, ale kéžbychom někdy sehnali takový byt i v Praze! Senzačně vymyšený a použitý nízkonákladový design aneb Co blešáky, výprodeje a babiččina půda nabídla. Celle jako takové je krásné, menší městečko plné zajímavých míst jako je čtvrť hrázděných domů nebo zámeček s parkem, kde se dá ráno nádherně posedět. Bohužel jsme měli čas jen pár hodin a dopoledne jsme museli být opět na cestě, ale i tak jsme toho stačili spoustu projít. 

THIRD STOP CELLE
A tak jsme pokračovali až do Dánska, kam jsme dorazili kolem sedmé hodiny. Čekala nás vřelá objetí a přivítání, odstěhovali jsme vše možné a nemožné a šli se projít. Po dlouhé cestě jsme byli tak zkostnatělí, že jsme moc daleko nedošli a tak nás čekalo jediné - dát si sprchu a rychle usnout, protože další den nás čekala Kodaň a útesy Møns Klint

Kolem šesté budíček a snídaně v podobě vánočky a zeleného čaje. Zabalili jsme deštníky, svačinu a mohli vyrazin na celodenní cestování po ostrově Sjælland. Abyste se ale na tento ostrov dopravili, musíte zaplatit poplatek kolem 230 DKK, abyste mohli využít most, který spojuje ostrovy Fyn a Sjælland. Polatek se může zdát malý, ale musíte ho ještě téměř čtyřikrát vynásobit - a to se jedná pouze o jeden přejezd, musíte se také dostat zpět. Jakkoliv jsme mohli na cenu nadávat, nezbývalo nám nic jiného než poplatek zaplatit. To jsme ještě ale nevěděli, co všechno bude cena zahrnovat - o most je nádherně postaráno, tudíž vás čeká příjemná cesta a hlavně si užijte místni panorama moře a vybíhajících výběžků do něj. Nakonec tedy můžeme říct, že za tu cenu to opravdu stálo. Opět po pár hodinách jsme dorazili na Møns Klint neboli jedny z nejznámějších pískovcových útesů. Bylo to dechberoucí, podívejte se sami.

FOURTH STOP MØNS KLINT
Po načerpání čerstvého, slaného vzduchu jsme se posunuli o pár kilometrů dále a to do Kodaně - hlavního města Dánska. Mně osobně toto město připomínalo Amsterdam a Londýn - bylo v něm od každého trochu. Musíte se stále rozhlížet, abyste nebyli sraženi horlivým cyklistou, který se právě vrací z práce nebo ze školy, stále se rozhlížíte po té krásné architektuře, která je všude kolem vás a prodíráte se skrze hejno turistů, kteří se snaží vyfotit si svoje selfie s malou mořskou vílou. Bohužel se začalo stmívat a my jsme se tak museli dopravit zpět do auta a vypravit se zpět do Randers

FIFTH STOP COPENHAGEN
Další den nás čekalo odlehčení v podobě pozdní snídaně a pozdějšího výletu, který směřoval do hodinu cesty odlehlého města Aalborg. Musím se přiznat, ale toto poklidnější městečko rozléhající se u fjordu mi bylo sympatičtější než Kodaň. Vydatná procházka křížem krážem přes Aalborg byla ukončena svačinou u fjordu a poleháváním na těch nejpohodlnějších lavičkách. Byl to den odpočinku se vším všudy. 

SIXTH STOP AALBORG
Náš poslední den v Dánsku byl věnovaný městu, kde jsme celý týden přebývali a tím bylo Randers. A možná vám vrtá hlavou, kde jsme to vlastně bydleli. Jelikož jsme byli navštívit naši kamarádku, která v Dánsku od srpna bydlí a studuje, bydleli jsme tudíž u ní na koleji. Městečko Randers je největším paradoxem Dánska, protože leží na kopci (a to se téměř s jistotou u všech průvodců setkáte s větou, že Dánsko je placaté). Nechyběl ani minipiknik na břehu fjordu, kde jsme se slunili a užívali si klidného odpoledne, jelikož další den nás čekala opět dlouhá cesta plná nezdvořilých kamioňáků a sluníčka, kterému se prostě neubráníte. 

SEVENTH STOP RANDERS
Naše cesta zpět domů začala smutným a příliš krátkým loučením a hlášením navigace: „Nyní pokračujte 165 kilometrů po této silnici." A tak jsme jeli. Samozřejmě, že jsme si vymysleli další tři zastávky a tou první se stal Lübeck v severním Německu. Překrásné městečko plné turistů a marcipánu, kde jsme se mimo jiné koupila mnou vysněný elegantní batůžek, protože s kabelkami nejsme kamarádi a to považuji za naprostý úspěch. Ale nebylo to pouze o nákupech, ale i o cihlových domech, krásné architektuře, prosluněném počasí a jednoduše nádherném Německu.

EIGHT STOP LÜBECK
Po návštěvě Lübecku jsme dorazili do města Hildesheim, kde jsme si sehnali naše další AIRBNB ubytování, které bylo opět na jedničku. Nejen, že nás město překvapilo nejlevnější naftou za celý náš roadtrip, ale i tím, že je zaspané v UNESCO díky několika pamětihodnostem. Hildesheim také zachránil naši touhu po tom, koupit si kobihu a Amerikaner (německý sladký koláček s fondánovou polevou, mňam), protože Německo je oproti Dánsku (sakra) levnější. Hildesheimu jsme vřele poděkovali a pokračovali dál směr Výmar. 

NINETH STOP HILDESHEIM
Půlku cesty do Výmaru jsem naštěstí prospala, protože cestování zmáhá, ale dorazili jsme do cíle, kde bylo parkovné tak drahé, že jsme se rozhodli investovat pouze dvě hodiny času (a peněz). Viděli jsme zámecké zahrady, zámek, Goetheho dům (i chalupu), Schillerův dům, národní divalo a komplex Bauhausu, což znamená, že už mi v jejich sbírce chybí jen Berlín (tak kdy a kde?) A přejezdem Chebu skončilo naše dobrodružství. 

TENTH STOP WEIMAR

*     *     *

And so we headed up for Denmark on 1st September, 1000 kilometers ahead of us, food for a week in our car and luggage with clothes for definitely more then a week. But we did not know that our trip to Denmark will turn into a road trip through northern Germany. 

Our trip began with a spontaneous question: "What if we went to Denmark in September? By car?" Deal. We started to plan our journey and trip, to buy food, to borrow a travel guide to know what is worth visiting. What we were afraid the most was the long journey. Me as an unsuccessful driver without car? No way. My friend, a fully successful driver with a car? Yes, that is better. We counted the kilometers, booked accommodation in the halfway of our journey and the travel stress might have begun.

We headed up on 1st September and our first stop (from several different ones) was in Františkovy Lázně. We strolled through this bath town very quick not just because it is quite small but also because of the super high price of parking.  We managed to high up the average age of a tourist, we wished we had more time for trying the procedures but a lots of kilometers were ahead of us so we did not have another option. 

To stay fit physically as well as mentally we had several other stops and the next one was Dessau. Lovely town known for Bauhaus - modern design and architecture university which was founded by several well known lectures. Very important was Miese van der Rohe who you might know from my previous posts. And if you pay approximately 4 euros, you are allowed to visit the houses of the professors'. 

After another long hours of driving, one missed exist from the motorway, we finally arrived at our first AIRBNB accommodation situated in Celle. But the apartment was absolutely beautiful. I think I have said it more then thousand times but I wish we had something like this in Prague. Apartment furnished with stuff which looked like from your grandma place and definitely from flea markets which made it even cossier. Unfortunately we stayed just for one night so we were not able to enjoy this home as much as I would love to. But Celle is a small cute town with several parks to relax. 

And after a few hours we finally arrived at Denmark, Randers where we stayed. We were warmly welcomed by our beloved friend, we took the luggage and we take a wall through the surroundings but it was not that long because we were exhausted and we had a lots of plans for the following day - Copenhagen and Møns Klint

We woke up at 6 a.m., had breakfast and we headed really early for the Island called Sjælland. Copenhagen and Møns Klint were definitely worth visiting even though it was a long drive. The second day in Denmark we drove to Aalborg which was perfect for relaxing and enjoying the warm but not hot weather. The third days we spent our last our in Denmark in Randers where we stayed. Unfortunately the next day we left Denmark for Lübeck, Hildesheim (where we stayed over night in our second AIRBNB accommodation) and Weimar and than finally home.

I am so grateful for traveling and mainly for the ability of traveling and I could recommend anybody the trip to Denmark. 

Žádné komentáře:

Okomentovat