sobota 3. září 2016

WE GO TO BUDAPEST | day fourTak a je tu konec našeho malého eurotripu. Ani vám snad nemusím říkat, jak rychle to uteklo a kolik jsme toho opravdu stihli za těch pár dní. Naše poslední (a nejnáročnější) destinace byla Budapešť. Budíček o páté ranní, odjezd z Brna v 6:22 (a tentokrát jsme to stihli), příjezd přesně o čtyři hodiny později. 

Nádraží Buapest - Keleti se nedá s Vídní vůbec srovnávat. Bohužel, na Budapešti jsou známky východu více patrny. Turisté, kteří navštíví opravdu jen centrum, si toho vůbec všimnout nemusí, ale my, co jsme se dopravovali vlakem, zjistili jsme, že okraj (ve kterém se nádraží nachází) je poznamenán špínou, zápachem a horším dojmem. A ze začátku s ne zcela ideálním počasím dostane město jinou a to pochmurnější atmosféru. Když jsme ale dorazili k ostrovu, kde bylo Národní muzem Maďarska, situace se změnila a mi tak mohli pozorovat zcela jinou architekturu, než kterou jsme viděli ve Vídni. 

Jelikož je Budapešť větší a více rozloženější než Vídeň (a měli jsme na ni pouhých šest hodin), bylo těžší vše projít, tudíž jsme se procházeli pouze po Buda, v Pešti jsme byli opravdu jen na skok (a to myslím zcela vážně). Budapešť se skládá z Buda a Pešti - tyto dvě části města jsou spojovány různými mosty. Jeden z nejvýznamnějších je řetězový most nebo most svobody. Řetězový most jsme přešli, prohlédli si z blízka hrad a šli opět zpět. 

Co mě na Budapešti uchvátilo nejvíce, byla budova parlamentu, která vás zavede přímo ke břehu Dunaje, který je okrášlen historickými pamětihodnostmi, které tak společně tvoří neskutečnou nádheru. Sedět na břehu řeky a pozorovat projíždějící lodě a okolí bych mohla klidně i hodiny

Naše celá trasa přes Budapešť končila v tržišti, které je jedno z nejstarších ve střední Evropě, kde jsem popvé zalitovala, že jsme se v Budapešti neubytovali, protože ten nádherně vypadající meloun by asi čtyř hodinovou cestu vlakem do Brna nepřežil. Každopádně jsme si nakoupili mletou papriku a maďarské klobásy, bez kterých jsme nesměli odjet. 

Brala jsem naše výlety jako takové malé ochutnávky různých míst, kam se jednou zaručeně vrátíme! 

*     *     *

And that is the end of our little Eurotrip. I cannot even say to you how fast it was but I could not believe how many sights and cities we managed to visit and see. Our final (and the most tiring) destination was Budapest. Alarm clock set on 5 a.m., train left the platform  at 6:22 a.m. (and yes, we managed to catch the train) and we arrived at Budapest exactly four hours later. 

The railway station in Budapest - not that nice as the one in Vienna, must confess. Unfortunately, there are some Eastern marks visible on Budapest. Tourists who will visit just the center would never recognize it that but as we had to go from the railway station to the center, the suburb looked dirty and it was quite smelly but the center is unbelievably beautiful. We saw the National Museum where we finally got to know the architecture of Budapest. 

Budapest in general is bigger then Vienna so we had to do our best to explore the most in just six hours. Budapest is divided into two parts - Buda and Pest (surprisingly). We managed to explore only the Buda part and we just jumped (actually really jumped) in  Pest for a few seconds when we were going on one of the most famous bridges which connects these two parts. 

What I loved about Budapest the most was the building of the Parliament which led us to the bank of Danube which is surrounded by architectonically perfect buildings such as churches or the castle. I would not mind sitting on the bank for hours and watching ships passing by. 

Our journey through Budapest ended up in one of the oldest markets in the central Europe. I was so sad that we could not buy some fresh pieces of watermelon because we did not think the watermelon would make it in the train for four hours. But we bought paprika and some Hungarian sausages (of course, tell me, who would leave Budapest without these essentials).

I am so grateful that we made this trip and I hope I will come back to some places really soon! 

INSTAGRAMS SNAPSHOTS #5

Žádné komentáře:

Okomentovat