sobota 17. září 2016

I am afraid but I should not be | NoteToSelf

Bojím se, aniž bych v podstatě měla důvod proč. Bojím se 3. října, kdy vejdu do budovy, ve které jsem byla párkrát, budou na mě hledět téměř stovky lidí, které neznám, nikdy jsem neviděla, bude to naše první setkání. Bojím se vstoupit do posluchárny a začít tak vysokoškolské studium. Bojím se, že opět nezapadnu a opět nebudu mít nikoho, kdo mě pochopí a s kým bych mohla sdílet smutek i radost. Bojím se opuštění domova. Bojím se toho, že nestihu školu, že se ztratím nebo že mi ujede autobus. Bojím se, že nebudu dělat to, co opravdu chci. Bojím se, že zjistím, že to co dělám, mě nebaví. Bojím se neúspěchu a zklamání sebe sama i ostatních.

Téměř ve všem vidím nástrahy, neberu si nyní z ničeho nic pozitivního, pouze se strachuji o budoucnost a nežiji přítomností. Nejde to. Nejde nepřemýšlet o tom, co mě za pár dní čeká. Kdy to pomine? Doufejme, že do týdně od 3. října. 

Někdy je v pořádku si nebrat ze všeho jen to pozitivní. Nesmíme se bát strachovat se. Je to zcela přirozená reakce na něco nového a na něco, na co nejsme zvyklí. Všude kolem nás vidíme přemotivované citáty typu mysli pozotivně a pozitivní věci se ti stanou. Ano, je to pravda, věřím v to a beru to částěčně jako moji životní filozofii. Jenže někdy není jiné možnosti než se přirozeně bát. A proto se nebojte bát, když k tomu máte pádný důvod. 

Cestu k něčemu novému bych přirovnala k chůzi se zavázanýma očima. Choďte pomalu, snažte se opatrně našlapávat, abyste zjistili, co se nachází v dalších vašem kroku. Chodíte potichu, snad i na špičkách, abyste byli neslyšitelní a tak nevyvolávali zbytečný rozruch. Jste slepým pozorovatelem.

Ale věřím, že páska z očí bude každým dalším krokem a dnem mizet. Nejprve uvidíte obrysy, jako kdyby bylo vše skryto v mlze. Váš orientační smysl se začně probouzet a sním i váš bývalý zrak. Začnete se s jistotou pohybovat, hledat si zkratky a rychejší cesty, Prošli jste si cestou do neznáma a třeba vy pomůžete ostatním s jejich cestou. 

Tudíž bát se je přirozené. 

2 komentáře: