sobota 27. srpna 2016

WE GO TO BRNO | day twoDruhý den bylo vstávání ne tak zcela brzské, jak by se dalo očekávat. Rána v Brně jsem trávila ještě v posteli, když můj milý vařil čaj a připravoval snídani. Není nad to si rána na dovolené pořádně užívat (tím ti mnohokrát děkuji, že jsi mě donutil jít z postele i kolem páté díky tomu krásně vonícímu čaji). Druhý den nás opět čekal velice nabitý program a to v podobě brněnské zoologické zahrady a návštěvy mnou tak milované vily Tugendhat.

Jelikož jsme měli nedaleko našeho ubytování tramvajovou zastávku, využívali jsme ji opravdu denně. Proto jsme nasedli na šalinu a vyjeli směr zoo. My totiž pokaždé když někde jsme a máme trochu více času, tak se snažíme navštěvovat zoologické - je to taková naše dětinská slabost a jsme schopni tam nekontrolovatelně strávit celé dopoledne (což se stalo právě v tomto případě). Čekali jsme vše, ale tak příjemnou zoologickou zahradu jsme snad ještě nezažili. Procházet se kolem volně běhajících klokanů, sledovat lední medvědy, rozplývat se nad pandou červenou nebo se smát pózující surikatě (jak dětinské).

A odpoledne bylo celé věnováno vile Tugendhat - mé lásce, o které jsem tolik četla a viděla tolik dokumentů. Budova, která mě přesvědčila o tom, že minimalismus je ten správný životní směr (který budeme zaručeně praktikovat, až budeme mít vlastní bydlení), a že i budova z 20. století, která byla v té době velice kritizovaná, můžu být i dnes novodobá. Dalším plusem bylo, že cestou do vily Tugendhat jsme si prohlédli malinký zbytek Brna, který jsme den před tím nestihli a to například Ústavní soud nebo Janáčkovo divadlo.

Nejprve jsme si byli prohlédnout zahradu, která obklopuje celou vilu - byla nádherná. Prošli jsme se, vilu si řádně vyfotili a po důkladném prohlédnutí oné budovy jsme si sedli pod obrovský strom a nasávali tu neskutečnou atmosféru. A čím si mě vila Tugendhat tak dostala? Samozřejmě svým příběhem, který je dokonale popsaný v knize Skleněný pokoj. Vila Tugendhat byla postavena otcem Gréty Tugendhat, který celý projekt sponzoroval nejen pozemkem, ale i finančně. Samotnou vilu navrhl Miese van der Rohe, který se nebál experimentovat jak s exteriérem, ale i interiérem, který také sám navrhl. Když již odbila pátá hodina, na kterou jsme měli objednanou prohlídku, konečně jsme vstoupili do té krásy. Dozvěděla jsem se i něco nového, ale téměř vše zajímavé jsem mému milému prozradila již před tím (až tak moc mě to zajímá). Ale abych vás upozornila, i lístky do vily Tugendhat jsme si objednávali na jaře, jinak bychom neměli šanci se tam jakkoliv dostat (a to hlavně v létě). Proto vůbec neváhejte a objednávejte! Nakonci samotné prohlídky jsem nakonec potrápila mojí kreditní kartu, protože plátěné tašce a hrnečku s nápisem LESS IS MORE nešlo odolat, to chápejte

A čemu také nešlo odolat, byla okolní čtvrť s naprosto božskými domy a hlavně parkem Lužánky, který nás naprosto ohromil - lidé tam cvičili jógu, posilovali na strojích, hráli tenis, venčili psy, dělali si piknik, běhali a dokonce i grilovali ve vestavěných grilech, které si nejspíše můžete pronajmout. Tady jsme zjistili, že svět je ještě v pořádku, že milujeme Brno a také to, že něco opravdu bude na tom, že lidé z Moravy jsou mnohem příjemnějšími. Možná proto jsem se po příjezdu dívala na místní fakulty na univerzitě a na pronájem bytů (a obojí nebylo vůbec, ale vůbec špatné). Tak třeba jednou, kdo ví, kam nás náš osud dostane. 


*     *     *

The second day's morning was not that early as you might expect. I spent my mornings in bed while my love prepared the breakfast (and I would love to thank you for all of that). Nothing is better than to enjoy your holiday mornings. We had a lot of plans - the ZOO in Brno and the one and only Vila Tugendhat.

Because nearby our apartment there was a tram station, we used it a lot. We jumped on the tram and headed into the ZOO. Visiting ZOOs is one of our ritual I would say - when we have little more time, we try to visit all of them (how childish)! And it was surprisingly really pleasant - we were strolling among kangaroos, we watched ice bears, red panda just caught our eye (as well as heart) or we were laughing at posing meerkats. 

And our afternoon was entirely dedicated to Vila Tugendhat - my passion which I have heard, watched and read about a lot. Building, which persuaded me that minimalism is the right kind of style I would love to apply on our future Prague apartment and which really gave mi the sense that even a house from 20th century could be timeless. And actually on the road to Vila we saw the tiny piece of Brno which we did not manage to explore the day before.

Firstly we entered the garden which is surrounded by the building itself. We took several pictures of us with Vila, of Vila, of the garden and so on. Afterwards we sat under a big tree, had a snack and waited for the right hour to come. And why I love this building so much? Maybe the first thing that caught my eye was its story which is perfectly described in the book Skleněný pokoj. Vila Tugendhat was built by Greta Tugendhat's father who not only gave her money to build it but he also gave her ground where to build because this was actually part of his property. Vila was designed by Miese van der Rohe who was not afraid of experimenting with materials in exteriors or interiors. At 5 p.m. we finally entered the building itself and it was simply beautiful. I learned something new but eventually I managed to spoil my boyfriend with the most famous facts. I should tell you that you must book your tickets very early because it is sold out every time! Finally I bought a bag and a mug with words LESS IS MORE. I simply could not resist the temptation. 

And we also could not resist to visit the part of Brno where Vila Tugendhat was situated. There were beautiful houses (such as in Prague) and an amazing park called Lužánky. People were doing yoga, they were roasting meat on grills which you could rent, dogs were allowed to run around the park as they wanted - it was simply heaven on earth. And this made us wonder why we did not even think about living in Brno - such and amazing city with friendly people, great University and places to visit. So maybe ...


INSTAGRAM SNAPSHOTS #2

INSTAGRAM SNAPSHOTS #32 komentáře:

  1. Brno vypadá tak krásně, asi ho v budoucnu nejspíš také navštívím :-)

    OdpovědětVymazat