sobota 20. srpna 2016

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy | Jääskeläinnen & spol.

Nejdříve bych chtěla věnovat chvilku tomu, jak moc dlouhý název toto je a kdybych měla vyjmenovat všechny tvůrce této kolekce sbírek (které jsou ještě ke všemu ve finštině), asi by mi blogger zakázal psát články. Ale teď již k samotné knize!Hlavním aktérem, díky kterému jsem se o knize dozvěděla, je známý finský spisovatel, jehož jméno jsem musela zkopírovat z GoodReads a stejně tak ho neumím ani vyslovit - Jääskeläinnen. To mi ale nebrání v tom si od něj něco přečíst, že. Nejdříve jsem si od něj chtěla pořídit Literární spolek Laury Sněžné, ale jelikož ho nemají ani v knihovně a ani v nejbližším knihkupectví, tuto koupi jsem přesunula z prosince na neurčito. Když jsem hledala u nás v knihovně něco ke čtení a mimo jiné i nějaké ty příruční travel guide knihy, objevila jsem na počítači, že se někde v oné místnosti nachází právě kniha Lesní lišky a jiné znepokojivé příběhy. Když jsem se zeptala velmi milé knihovnice, rychle mi knihu našla. Divila jsem se, že ji v knihovně ještě nikdo neobjevil a ihned jsem zjistila proč - nacházela se pod písmenem L ve fantasy sekci, což by mě ani nikoho jiného nikdy nenapadlo. Každopádně s úlovkem jsem byla opravdu spokojená (a vy místní máte ode mě tip na příště)

Snad poprvé v životě jsem si přečetla první stranu knihy, kde se detailně popisuje o  její "výrobě", kde jsem se dozvěděla, že tato sbírka povídek byla přeložená Filozofickou fakultou v Praze a to oborem finských studií a to mě mile překvapilo a popravdě mě to i tak trochu zahřálo u srdce. Investici do knihy samotné plánuji, jelikož je cenově velice dostupná a její provedení je naprosto božské

Jak sám obal knihy napovídá, nejlépe se čte v noci, kdy všechny mýtické faktory více vyniknou a vy si tak můžete finskou krásu užít naplno. Dlouho jsem nečetla povídkovou knihu a tahle mě opravdu nezklamala. Pocítíte smutek, tajemno, ale i nadpřirozeno až nemožno. Ihned první povídka s názvem Transit mě naprosto nadchla a to nejen proto, že vypráví o autistické dívce a jejích snech, ale i proto, že je vyprávěn z dvou odlišných stran. Povídka Lesní lišky, která je i inspirací k pojemnování celého díla, je přesným odrazem našich snů a toho, jak věci koleme sebe vydíme my. A v neposlední řadě Kéž bychom tu byli taky od již zmiňovaného autora, jehož jméno je pro mě naprostou záhadou, vypráví o mýtickém místě, které je pro každého snovým bydlením, ale je tomu doopravdy tak? Celá kniha je propletena příjemnou fantasy náladou a tajemnými okamžiky. Doufejme, že se konečně odhodlám ke koupi Literárního spolku Laury Sněžné a užiji si další dílo v podobném duchu. 

Žádné komentáře:

Okomentovat