středa 13. července 2016

Měla bys chodit kanálama | NoteToSelf

Měla jsem rozepsaný článek na téma naše tělo, v tu dobu jsem se cítila sebevědomější, jenže pak přišel jeden moment, který to opět vše změnil. Možná budete vrtět hlavou, proč to vlastně řeším. Když jsem jednou šla uličkou kolem našeho náměstí, uprostřed silnice se objevila skupinka kluků ve věku patnáct až šestnáct let. A najednou padla vět:


„Ježiši, podívej se na sebe, ušetři nás a choď radši kanálama.“

Už kroutíte hlavou? Říkáte si, proč se vůbec zaobírám trapnou hláškou pubertálních dětí? Protože nakonec je úplně jedno, kdo to řekne, ale že to řekne. Začnete přemýšlet o tom, proč ho to vlastně napadlo, co ho k tomu vedlo a hlavně... To mě lidé opravdu takto vidí? 

Když to vyprávíte ostatním, již očkáváte odpověď typu: „Není to pravda, snad nebudeš brát vážně nějakého kluka pubertou cloumajícího." Ale abych se vrátila k otázce která padla před tím. Jak nás lidé kolem sebe vnímají, co jim probíhá v myšlenkách a v hlavě? Představují si nás, jakou máme práci, kde studujeme, co je náš životní příběh?

Řekla bych, že toto nebude ten trendy atribut, který napadne každého. Dnešní svět nemá téměř žádný čas na hlubší rozjímání, ale sázejí na první dojem. Znamená to tedy, že na lidi kolem sebe působím negativně? Vypovídá o mně něco, že si jdu téměř v pyžamu a nenapalovaná (neučesaná) pro rohlíky a kakao k snídani? 

Podle reakcí ostatních kolemjdoucích asi ano. Stejně tak to, že nosím batoh místo kabelky a opět začínám nosti pouze černou a to i v létě, což spousty lidí pobuřuje. Vnímání tedy silně záleží na první sekundě krásy (či nekrásy), kterou pozorující vysleduje. 

Když to tak stále přemílám, s naším tělem to velice souvisí. Chceme být krásní podle předpisů dnešní doby, chceme cvičit, i když nás to nebaví, chceme zdravě jíst, i když máme strašnou chuť upéct si brownies a jíst je ještě horké z pekáče. Má to cenu jen kvůli té jedné sekundě? 

Moje zkušenost z minulého týdne pouze vypovídá o tom, že nás to sice zamrzí, když nás někdo takto vidí a možná na někoho nezapůsobíme na první dojem nejlépe, ale pro mě je to všehovšudy lepší než se přetvařovat, nebýt sama sebou a snažit se být někým jiným, cizím. 


2 komentáře:

 1. Posílám jedno soucitný srdíčko <3.
  A jinak, nehraje to roli. Jídlo je v životě největší láska a hřeben a šminky velmi často největší nepritel :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujii, jsi zlatá <3 přesně tak, mám stejný názor :)

   Vymazat