středa 27. července 2016

Dívka, která spadla z nebe | Simon Mawer

Jakmile jsem dočetla Skleněný pokoj, musela jsem se ihned vrhnout na další knihu od Mawera a tou se stala Dívka, která spadla z nebe (a vůbec to neylo proto, že to byla jediná jeho kniha volná v knihovně). Nakonec to byla skvělá volba. Marian, Alice nebo Anna-Marie? To se asi nikdy nedozvíme, jakou identitu si naše hlavní hrdinka nakonec vybrala. Celý příběh knihy se odehrává v Anglii a ve Francii za druhé světové války. Překvapivě se z velice křehké dívky stane skrz na skrz dokonale vycvičená tajná agentka, která pracuje mezi již zmíněnou Anglii a Francií.

Být ženou agentkou se za druhé války moc neslušelo, jelikož již to, že jste žena, by vás mohlo snadno prozradit. Ale Marian (budeme ji tak pro tuto chvíli říkat) se dokonale naučí všechny agentské techniky a samozřejmě mluví plynule francouzsky a to ji silně zlehčuje práci.

Představte si, že jste posláni na misi, o které nemůžete nikomu říct - ani rodině, přátelům, nikomu. Musíte si vymyslet novou identitu a s ní i historku, která pokryje všechny zvídavé dotazy a vy tak na ně odpovíte bez jakéhokoliv zaváhání, které by vás prozradilo. Ve stresových situacích musíte nechat hlavu chladnout tak, abyste vymysleli to, jak z průšvihu ven. Nesmíte se bát pracovat se zbraní, ale ani se svýma vlastníma (holíma rokuma). Nesmíte se bát zabíjet. Téměř nesmíte mít milostný vztah, nesmíte lidem kolem sebe důvěřovat, jelikož v této době jsou všichni zkažení. 

A tohle všechno musela Marian vydržet. V knize můžeme sledovat, jak všechny události Marian mění, jak někdy nedovede udržet tajemství a nadruhou stranu se stále chová velice loajálně. Kniha se četla, stejně jako Skleněný pokoj, jedním dechem a pokud máte rádi literaturu druhé světové války, která není jen propletena fakty, ale je velice čtivá, tak právě Dívka, která spadla z nebe je skvělá volba! 

Sledujte mě také na GoodReads, kde píši maličkaté recenze ihned po přečtení. 

Žádné komentáře:

Okomentovat