pátek 29. ledna 2016

ANTIKVARIAT 11

Jelikož již určitě víte, že jsem neskutečný knihomol, každou chvíli se snažím najít nějakou novinku, který by pomohla i jiným knihomolům nebo prostě lidem, kteří si rádi sednou s knížkou a užijí si chvíli literární meditace. 


Řekla bych, že největším problémem každého milovníka knihy je cena a dostupnost samotného titulu. Ceny se někdy šplhají až do několik stovek korun a to není vůbec ideální, pokud máte (stejně jako já) na seznamu hned několik knih. Můžete si samozřejmě říct, proč bych si ty knihy kupovala, když je přečtu, pak je možná párkrát někomu půjčím a pak ihned odložím do poličky knihovny. Vím, že si ji nejspíše užiji pouze jednou, jenže knihomol má často potřebu si knihy nejen půjčit v knihovně či od kamaráda, ale i je vlastnit. Pyšnit se tím, že tohle všechno (ukazujíc na obrovskou knihovnu) jsem přečetla a tohle mě ještě v mém knižním dobrodružství čeká. A to nemluvím o často geniálním a uměleckém zpracování titulu, který se v mé knihovně bude přímo vyjímat.  Tudíž výmluva, že bych si knihu přečetla pouze jednou, není dostačující. 

Co se půjčování knih kamarádům a známým týče, má to dvě strany. Jsme rádi, že své známé obohatíte něčím, co vy samotní máte rádi a pomůžete jim objevit něco nového, jenže se vám kniha někdy nemusí vrátit zpět a to se mně stalo hned v několika případech. Stane se to, vás to mrzí, ale není jiný způsob, než si knihu zakoupit podruhé (pokud na ní opravdu tížíte)

Ceny knih, jak jsem se již zmínila, vám často provětrají peněženku. Musíme to pochopit - někdo tu knihu napsal, někdo editoval, někdo vydal, někdo na ni vymyslel obal a tohle všechno se musí nějak zaplatit. Ale musíme si říct, že nám to obohatí mysl a jim to pomůže v další tvorbě. Je to takový kruh, kde se střídají pocity smutku a radosti (ale ta přeci jenom převládá)

A o dostupnosti knih ani nemluvím. Často jsou knihy vyprodané nebo prostě nejsou na skladě nebo se již nevydávají a nebo ještě nedorazily na český trh (což mě často dohání k šílenství).

Snažila objevit antikvariáty, která vám pomohou s již jmenovanými strastmi knihomola. Jenže lokální malé antikvariáty jsou skvělé na hodinové brouzdání po policích a hledání něčeho, co vám padne do oka, ale nikoliv něčeho, co sháníte a je to téměř nesehnatelné. A proto jsem objevila ANTIKVARIAT 11

Internetový antikvariát s kamenným obchodem v Praze vám splní snad všechna přání. Stačí zadat do vyhledávače titul nebo autora a už si můžete vybírat, pokud chcete starší vydání, papírovou vazbu nebo různá nakladatelství. Byl to jako sen, když jsem tuto stránku objevila. Pokud nemáte cestu do Prahy, knihy vám rádi pošlou osobním kurýrem, se kterým se můžete domluvit kdy a kam byste chtěli knihy dovést. Balení je nádherné a pečlivé, knihám se během krušné cesty opravdu stát nic nemůže. Tudíž dostupnost na jedničku a ceny? Pokud hledáte starší tituly, do stovky se vejdete. Pokud hledáte něco novějšího nebo nějakou encyklopedii či slovník, bude to o něco dražší, ale stále mnohem levnější, než kdybyste si měli koupit zbrusu novou. 

A co jsem si vybrala já?
Jednou jsem ji někomu půjčila a do rukou se mi bohužel již nevrátila. Mluvím o knize Jarmily Loukotkové Medúza. Je to kniha, kterou moje maminka za jejího dospívání milovala a tak mi ji předala a doporučila. Stejný vkus na knihy nemáme, ona radši detektivky a historické romány a já raději magický realismus. Proto byly mé obavy na místě, ale kniha mě neskutečně překvapila... Pokračování naleznete v jednom z nadcházejících článků. Druhá kniha je Encyklopedie moderní historie od Marka Pečenka a Petra Luňáka. Nejen, že mě moderní dějiny zajímají a chtěla jsem si některou encyklopedii pořídit, tak ji budu teď často otevírat. Kdyby vás zajímaly ceny, tak Medúza stála 25,- (původní cena 197,-) a Encyklopedie 220,- (původní cena 440,-)

Pokud vás knihy zajímají stejně tak jako mě a zajímalo by vás, co právě čtu a o co se momentálně v knižním světě zajímám, nezapomeňte mě sledovat na GoodReads a můžete se těšit na více literárních článků, jelikož jsem teď knize propadla více jak kdy před tím. 

3 komentáře:

 1. Já miiiiiluju antikvariáty! Nejenom kvůli skvělým cenám, ale hlavně pro ty staré skvosty. Nové knížky z knihkupectví mě prostě nějak nebaví, u většiny případů jsou to strašně nudný a nezajímavý přebaly. Já si na to (bohužel) hrozně potrpím. :D Samozřejmě jde u knihy o obsah, ale... Prostě. Staré knížky mě hrozně baví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, originální přebaly. Já jsem sice schopná koupit si i nové romány kvůli tomu obsahu. Ale pokud sháním nějaký starší titul, okamžitě antikvariát a čím starší a zajímavější vydání, tím lepší. Antikvariáty jsou láska <3

   Vymazat
  2. Já si bohužel poslední dobou kupuju knihy už jen kvůli tomu, kdo je graficky zpracovával a právě takový starý krásky se schání nejlíp v antikvariátech. :D Ale to je jen jeden z mnoha symptomů mýho oboru, kterýmu bohužel málokdo porozumí a tak jsem většinou za blázna. No. Když nemám čas ty knihy číst, tak si je budu aspoň prohlížet. <3

   Vymazat