úterý 29. prosince 2015

Knižní vánoční nadílka aneb Šťastný knihomol

Pokud byste mě někdy chtěli něčím obdarovat, kniha mě nikdy neurazí. sem ten typ člověka, který si knihy střádá, dalo by se říct, že dokonce i sbírá. Nepohrdnu klasikou, románem, poezií nebo dramatem. Jednou, až se přestěhuji, sním o té velké knihovně, kam si všechny mé roky nastřádané knihy uložím, budu v tom mít dokonalý systém a pokud se mě někdo zeptá: "A to jsi všechno přečetla?", hrdě na to odpovím: "Ano." 

Raději se mě neptejte na doporučení nějaké knize. Mohli bychom se totiž zaseknout na mnou vedeném monologu, který se bude rozvíjet od kladů a protikladů dané knihy až po celou její filozofii. Budu mluvit velice rychle, téměř nesrozumitelně a nakonec si dotyčný, který se původně ptal, z rozhovoru (vedeného z větší míry mnou) nic pamatovat nebude. Ale zápletku vám neprozradím! Každopádně se trénuji psaním mých malých recenzí tady v mé malé úlevovně (čti blogu). 


Letošní Vánoce mému knihomolovému já velice dopřály, ale má to jeden háček. Ten háček se nazývá povinná četba k maturitě, kde mi chybí již pouze 4 knihy k přečtení, ale nějak ne a ne se k nim dokopat. Tím pádem mé krásné, nové knihy čekají na poličce k přečtení. Moje na druhou stranu mé rozumné já zavelilo a řeklo, že tu povinnou četbu prostě MUSÍM dokončit. A jednou mému rozumnému já budu děkovat. 

Ale teď bych se konečně vrhla na samotné poklady, které na mě čekaly pod stromečkem v onen Štědrý večer

Jsou světla, která nevidíme / Anthony Doerr

Kniha, která byla nejspíše právem oceněna Pulitzerovou cenou, vypráví příběh slepé dívky a jejího otce. Celý děj je zasazen do krásné Paříže během druhé světové války. Co mi na ní již během prolistování zaujalo a potěšilo, jsou krátké kapitoly - ty mám ráda
Muži, kteří nemají ženy & Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování / Haruki Murakami

První kniha je sbírkou povídek s hlavním tématem nevěry, nedůvěry - tedy ve zkratce o tom, jak muži ztrácí ženy. Myslím si, že je to kniha přímo pro mě a jsem opravdu zvědavá, co nového se dozvím a možná zde najdu i odpovědi na mé zatím nezodpovězené otázky.

Cukuru ztratil své přátele, byl vyčleněn ze svého sociálního okruhu lidí. Pomýšlí na sebevraždu? Díky jeho přítelkyni opět nabije sebevědomí a rozhodne se opět se setkat se svými "přáteli" a získat odpověď na otázku "PROČ?"
Jak přežít v kostce - Dětská příručka pro dospělé 

Od mé nejmilejší P. jsem dostala tuhle skvělou knihu, která vám dodá na rtech úsměv do tří sekund po otevření. Kniha, která popisuje různé životní situace a hlavně návody, jak v nich přežít. Proč ale dětská příručka pro dospělé? Autory byly děti z mateřských škol, a proto vás některé návody zaskočí jejich upřímností, vtipem a hlavně důvtipem. 

This book loves you / Pewdiepie

Kdo by ho neznal. Pewdiepie - švédsko-anglický youtuber známý po celém světě. A aby ani on nebyl pozadu se sepsáním knihy, jednu takovou svou publikaci vydal. Prodávají se jí miliony po celém světě, stala se bestsellerem ještě před tím, než byla vůbec vydaná. Je to literární skvost? Vůbec ne. Kniha plná nesmyslných citátů, ze kterých si autor dělá srandu, obohacená nádhernými ilustracemi, grafikami a fotografiemi. Jelikož Pewdiepie je s mým milým S. naší vášní, pod stromečkem jsem obdržela právě tuto nesmírně vtipnou knihu, která - právě jako ta předcházející - vás opravdu rozesměje. A prosím, neberte ji moc vážně.
Samozřejmě se můžete těšit na rozsáhlejší recenze, ale to mi nejprve budete muset držet palce s tou četbou povinnou! A jak jste na tom vy - dostali jste nebo jste darovali knihu? 

2 komentáře:

  1. Krásný článek a ještě krásnější dárečky. Na knížku 'Jsou světla, která nevidíme' se chystám už pěkně dlouho a konečně jsem zjistila, že nejsem jediná, kdo podléhá cynickému humoru Pewdiepie.
    Doufám, že článků bude čím dál víc...

    OdpovědětVymazat
  2. Právě teď Jsou světla, která nevidíme čtu (i přes to, že mě povinná četba pěkně straší) a je naprosto úžasná - je to ten typ knihy, u které musíš číst kapitolu po kapitole! Jsem opravdu zvědavá na další průběh :) Pewdiepie je láska <3 Verčo, budu se pro mé věrné čtenáře snažit, slibuji!

    OdpovědětVymazat