čtvrtek 1. října 2015

Londýn trochu jinak

Na svatého Václava jsme byli celá rodina nikoliv patrioty v České republice, ale v Anglii - zemi fish & chips, zvětralého piva, skvělé hudby a multikulturní společnosti. 
Díky mým rodičům, kteří se rozhodli uspořádat naší poslední společnou rodinnou dovolenou (tomu ale nevěřím, tedy doufám), jsme se vypravili do Velké Británie. Sice jsem na začátku trochu vzdorovala a kopala kolem sebe, že jet nechci (no, chápete to?) a teď toho lituji. Tedy vlastně jsem vděčná, že jsme jeli a že to byla jedna z nejkrásnějších dovolených vůbec. 

Tak jsme se tedy vydali v sobotu brzy ráno do Prahy na letiště a kolem desáté hodiny jsme vzlétly do neznáma mezi mraky a dále ke krásnému počasí. A mohu vám říci, že se vždy před letem bojím, ale pak je to něco úžasného - vidíte, jak je země kulatá, jak je pestrá a máte najednou chuť se zachumlat mezi ty rozkošně nadýchané mráčky. Sice vás mohou trochu vystrašit demonstrace toho, co by se eventuálně mohla stát, ale jak říkají letušky a stevardi: "Tyto události jsou pouze výjimečné, přes to Vás s nimi musíme seznámit." Dobře, ale jenom se zakrytýma očima.  

Když jsme přiletěli na London Stansted Airport, museli jsme přežít další hodinovou jízdu autobusem, hodinové bloudění po londýnském metru, jelikož (jako na potvoru) zde byly o víkendu celkem složité výluky a zvyknout si místo linek A, B a C jako v Praze na více jak čtyři barvičky linek různě se klikatící, je celek složitá záležitost. Nakonec jsme se po pár hodinách dopravili na místo určení našeho ubytování. 

Ubytování jsme si domluvili přes webovou adresu www.airbnb.com. Neznáte? Vysvětlím! Ve zkratce jde o to, že na této webové stránce si můžete pronajmout něčí byt, pokoj nebo dokonce celý dům v přes 180 zemích po celém světě. Je to mnohem originálnější a kreativnější možnost ubytování. Rizika, která vás určitě během čtení napadla, jsou minimální. My jsme bydleli v bytě 3+kk v pátém patře nádherného domu asi 500m od Hyde Parku, ze kterého byl naprosto skvostný výhled. Hostitelkou byla Indka a Novozélanďan, takže vedle kříže s Ježíšem byla postavená soška boha Šivy (tohle na Lodnýně miluji nejvíce - multikulturní společnost - a že to prý nejde, jsme někde slyšela). Hostitelka byla skvělá, vše pečlivě připravila, poradila kde se najíst, kde nakoupit potraviny a co je v okolí zajímavého. 

Když jsme si trochu odpočinuli, začalo naše dobrodružství. Jelikož jsem byla v Londýně již potřetí, rozhodla jsem se, že to pojmu trochu jinak. Moc jsem nefotila, chtěla jsem si užít tu jedinečnou atmosféru, pozorovat tamější ruch města a trochu se integrovat (i když za čtyři dny je to více jak složité)
A co jsme navštívili? Samozřejmostí pro začátečníky v Londýně jsou klasické památky: St. Paul's, Tower Bridge, Tower of London, The British Natural Museum, Tate, The Soho, Piccadelly Circus, Trafalgar Square, Buckingham Palace, Hyde Park, Houses of Parliament, Kensington Gardens a tak bych mohla pokračovat dále.

Letos jsem chtěla Londýn prozkoumat trochu jiným způsobem. Co mě tedy zaujalo?

Rozhodně Brick Lane. Jedná se o ulici plnou street artu po zdech domů, na silnici a dokonce i na dopravních značkách. V neděli se tam konají trhy s orientální kuchyní a řeknu vám, že to byl ten nejlepší nápad. Tolik jídla, chutí a barev na jednom místě - jen ta vůně stačila, aby se nám všem začaly sbíhat sliny. Sem tam hraje živá hudba a v zapadlých místech najdete i Vinatge Markety. Stručně, byl to hipstrů ráj

Jedno ráno jsme se rozhodli, že navštívíme The Quince Tree Cafe At Clifton Nurseries a dáme si pravou anglickou snídani, ale to jsme zdaleka netušili, jaká krása nás tam bude čekat. Poté jsme zjistili, že právě tato restaurace byla vyhlášená časopisem Vogue jako jedna z jedenácti nejkrásnějších kaváren a restaurací se zahradou. Obrovský skleník předělaný na úžasnou restauraci, kolem které se rozprostírá zahradnictví. Dali jsme si britskou snídani, granolu s řeckým jogurtem a lesními plody a nakonec the fluffiest croissants s domácí marmeládou. Stěží jsme se odvalili. 

Papoušci v Hyde Parku, kteří jsou schopni s vámi za jeden burák zapózovat na fotku. Možná se to zdá malicherné, ale mě to přišlo jako pozitivní událost. Tolik úsměvu na jednom místě jsem opravdu neviděla. 

Multikulturní svět - to je Londýn. Plynulou angličtinu s britským přízvukem uslyšíte málokdy. Muslimové, křesťané, hinduisté, židé a budhisté na jednom místě. Myslím si, že se máme co učit. Začnou vás hned napadat myšlenky ohledně nynějšího stavu naší společnosti.

Fish & Chips and a pint of beer v pravé britské hospodě jako třešnička na dortu jednoho vydařeného dne. Jak jste si již mohli všimnout, já si zakládám na poznání kultury přes žaludek. 


A ty nejkrásnější momenty jsem zaznamenávala (rychlostí blesku) na mobilní telefon. 
Doufám, že se vám článek líbil a věřím v to, že jste se se mnou alespoň na chvíli dostali ze stereotypu dnešních dní.

4 komentáře:

 1. Miluju tvůj cit pro kompozici fotek. Vyzařuje z nich ta londýnská atmosféra <3 Jen tak dál :)

  OdpovědětVymazat
 2. Nádherné fotky i článek. Smím se zeptat co máš za telefon? Dobrá kvalita :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) mám iPhone 6, kvalita fotek je na jedničku!

   Vymazat