neděle 4. října 2015

Co mě Londýn (ne)naučil

Jak jsem se vám v minulém článku svěřila, tuto návštěvu Londýna jsem se stala takovým skrytým pozorovatelem místního ruchu, kultury a hlavně lidí. Lidé se stali hlavně mou modlou módy, i když se říká, že Londýňanky nejsou zrovna držitelky toho nejvytříbenějšího módního vkusu. Tak se na to hned vrhneme!1. Double-deckery jsou sice nádherná věc, ale ten smrad uvnitř některých je vážně... silný

2. Až někdy jedním takovým double-deckerem pojedete, zkuste si sednout nahoru do první řady k přednímu oknu. Teprve tam pochopíte, co je to být řidičem takového autobusu, jezdit ke všemu nalevo a prodírat se takovým monstrem v miniaturních ulicích Londýna. My jsme začali pochybovat o našich řidičských schopnostech a skoro jsem udělali hromadné zapálení našich řidičských průkazů se slovy: "Neumíme nic." 

3. Jestli ještě někdy uslyším větu: "This bus terminates here. Please, take all your belongings with you." (v překladu: tento autobus končí svou jízdu v této stanici, prosím, vezměte si s sebou všechny své věci.), když v jsme měli jet ještě šest zastávek, abychom se dostali domů, rozbrečím se. A že už se mi to skoro povedlo. 

4. Jestli si někdo přede mnou bude stěžovat na výluky v České republice, zavedu ho do Londýnského metra o víkendu. Dopravci vám totiž víkendovou a zdánlivě příjemnou jízdu metrem rádi znemožní nemožnými výlukami. Spoustu zmatených turistů s kufry (my) a naštvaní Londýňané není úplně skvělá kombinace. 

5. Metro si svou reputaci ale zlepšilo spoustou vyvěšených plakátů s mými oblíbenými britskými interprety. A to vás (milovníky kvalitní hudby) ohromí a potěší. 

6. Naučil mě milovat multikulturu.

7. Naučil mě dívat se místo doleva doprava, když přecházím silnici, naprosto ignorovat semafory na přechodech a využít mojí velikosti k natlačení se do naprosto přecpaného metra.

8. Co mě ale rozhodně nenaučil je držet dietu. To, co jsme v Londýně za čtyři dny spořádali, by se dalo s naprostým klidem porovnat s jídlem, které ve třech sníme za týden. 

9. Sledování pračky návštěvníků jedné nejznámější diskotéky u Piccadilly Circus s asi dvaceti policisty se stalo celkem zajímavou zkušeností. 

10. Noční autobusy (tzv. enka) jsou v celku strašidelné. 

11. V Londýně nemáte možnost vidět hvězdy. Jako by tam svítilo ve dne i v noci, 24 hodin. Je to zvláštní, když jsme tady na Šumavě zvyklí na naprostou temnotu. 

12. Jestli vám nevadí, když se vám někdo probírá v soukromých věcích, jste zachráněni. Pokud máte na letišti zavazadlo malých rozměrů, můžete si ho dát na palubu letadla a neplatit tak za odbavení a uložení kufru v zavazadlovém prostoru. To všechno zní sice krásně, ale na palubě můžete mít tekutiny pouze do 100ml a žádné nůžky. To by se také dalo přežít. Když nám doma rozdali ale igelitové pytlíky jak pro nějakou námořní vyšetřovací služby se slovy: "Do toho si dejte všechny tekutiny, prášky a kosmetiku, co si s sebou chcete vzít. Dejte si to nahoru do kufru, budou vám to probírat." Abych vám vysvětlila, proč to tu všechno říkám. Já přímo NENÁVIDÍM, když mi někdo probírá mé soukromé věci. Myšlenka na to, že tam uvidí všechny moje hygienické potřeby v taštičce s žábou, pyžamo s ledním medvědem, mě trochu zamrazila. 

13. Nedovolili mi si vzít do letadla pitíčko, ale propašovala jsem tři nektarinky, rajče a bagetu. Co když jsem tam měla... já nevím... třeba ukrytou žiletku?

14. Vyhnali nás v noci z Hyde Parku.

15. Britské pivo je sice hnusné, ale má jednu výhodu. Nemůže vám zvětrat, už je zvětralé. 


Žádné komentáře:

Okomentovat