neděle 23. srpna 2015

Still Alice od Lisa Genova

Možná si ještě pamatujete můj (ubrečený) článek o filmu Pořád jsem to já, který zaznamenává průběh Alzheimerovi nemoci u padesátileté Alice. A možná si i pamatujete, že jsem se v tomto článku zmiňovala i o knize, která byla předlohou právě pro tento film a říkala jsem, že rozhodně nikdy (NIKDY) nebudu číst tuhle knihu, protože i film byl pro mě silným zážitkem. A je to tady. Kniha je již dávno přečtená jedním dechem, umístěna na poličce s oblíbenými knihami a to jsem ani nečekala, že právě tato kniha se stane podkladem k mé seminární práci a také částí mé maturity z angličtiny na příští rok.
Pokud jste četli článek o filmu Pořád jsem to já, víte přesně, o co se jedná. V knize to je na devadesát procent stejné a to mě velice potěšilo. jelikož jsem viděla film jako první a až poté jsem četla knihu, krásně jsem si v hlavě vybavovala určité scény a kousky děje, které nebyly ani přeskočeny, ani ošizeny (a jak víme, to se často u filmů zpracovaných podle knížky děje)

Knihu jsem četla v angličtině a myslím si, že užít si knihu v jejím "rodném jazyce" je to nejlepší rozhodnutí. Po překladu se mohou některé detaily vytratit nebo je správně nepochopíte. Častou výmluvou lidí, proč nečtou knihy v cizím jazyce, je, že by nerozuměli všemu. Ale o to tady vůbec nejde - já také nerozuměla zdaleka všemu, ale tomu hlavnímu porozumíte vždy a procvičíte si tak i porozumění textu v cizím jazyce zábavou formou. začátky jsou těžší, ale po pár cizojazyčných knihách vám to bude připadat, jako byste četli v jazyce vámi rodném. Ale nebojte se. Kdybyste byli silně proti číst v angličtině, kniha existuje již v českém překladu (ale bohužel jen s pevnou vazbou, takže do kabelky či batůžku celkem těžká záležitost).
Děj ve zkratce je naprosto jednoduchý (více naleznete v již zmíněném článku o filmu) - padesátiletou ženu, která je naprostou špičkou v oboru lingvistika, postihne v takto raném věku Alzheimerova nemoc. A právě tento proces její nemoci je v knize zaznamenán na jedničku. Ze začátku je vše jak má být, srozumitelné, čtivé - bohužel konec knihy je stejně chaotický jako sama nemoc. Kniha vás naprosto pohltí svým dějem a stylem psaní. V knize se často objevují lékařské termíny, kterým jsme nerozuměla ani písmenko (a natož v angličtině). Ale pro laiky je na konci knihy pečlivě vše vysvětleno. 

Žádné komentáře:

Okomentovat